Nablus’un kuzeyinde i̇şgal güçleriyle çatışmalarda çok sayıda Filistinli yaralandı ​

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Nisan 2018 | 26 Recep 1439 Perşembe 16:01

tarihi eserlerin bulunduğu bölgede ayin düzenlerken ​Nablus’un kuzeyinde i̇şgal güçleriyle çatışmalarda çok sayıda yaralandı.

Nablus kentinin kuzeyindeki Sebastia beldesinde bugün (11 Nisan Çarşamba) güçleriyle belde sakini arasında yaşanan çatışmalarda çok sayıda Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Sebastia Belediye Başkanı Muhammed Azim, işgal güçlerinin beldenin tarihi eserler içeren kesimine düzenlediği sırasında ateş açtığını, ses bombası ve göz yaşartıcı bomba attığını söyledi.

Azim, işgal güçlerinin attığı bombalardan çıkan yoğun zehirli gazdan çok sayıda kişinin etkilendiğini ifade etti.

Quds Press Ajansı’na konuşan Azim, işgal askerlerinin yerleşimcilerin rahatça ayin düzenlemeleri için tarihi eserlerin bulunduğu bölgeyi kuşatarak belde sakinlerinden kimseyi bölgeye yaklaştırmadığını bildirdi.

Yahudi yerleşimine karşı eden Filistinli kurumlar, işgal rejiminin Yahudileştirme faaliyetlerinin ve El-Halil’den sonra Sebastia beldesini de kapsadığına dikkat çekti.

Sebastia beldesi Filistin’in tarihi eserler açısından en zengin bölgesi. İşgalciler üç bin yıl öncesine dayanan köklerinin beldede olduğunu öne sürerken, araştırmacılar bölgede çok daha önce Kenanilerin yaşadığını ve dört bin yıl önce orada uygarlıklarını kurduklarını söylüyor.

Kaynak: fiem

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın