Nablus’ta yaşanan çatışmalarda çok sayıda Filistinli yaralandı.

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Ocak 2018 | 29 Rebiülahir 1439 Salı 15:07

yerleşimcilerin baskını üzerine ’ta bu sabah yaşanan çatışmalarda çok sayıda yaralandı.

Yüzlerce Yahudi yerleşimcinin bu sabah (16 Ocak Salı) erken saatlerde Nablus’taki Yusuf’un Kabri bölgesine ayin için baskın düzenlemesi üzerine çıkan çatışmalarda birçok Filistinli yaralandı.

Enformasyon Merkezi muhabirinin görgü tanıklarından edindiği bilgiye göre, yüzlerce dün akşam baskına hazırlık için kentin doğusundaki Beyt Furik kontrol noktasına akın etti.

Geçen hafta bir hahamın Nablus yakınlarında Filistinli direnişçilerce öldürülmesi üzerine Yahudi yerleşimcilere hoparlörlerle çağrıda bulunarak Filistinlilere meydan okumak için Yusuf’un Kabri bölgesine yürüyerek gidilmesini istemişti.

İşgal askerlerinin çok sayıda askeri ciple ve bir buldozerle Nablus kentinin doğusuna baskın düzenlediği, askerlerden bazılarının Yusuf’un Kabri bölgesinde binaların çatılarına çıkarak yerleşimcilerin güvenliği için önlem aldığı belirtildi.

İşgal güçlerinin güvenlik önlemlerinin ardından yüzlerce Yahudi yerleşimcinin beş otobüsle ve bazı özel araçlarla Yusuf’un Kabri bölgesine geldiği kaydedildi.

Filistinli onlarca gencin yollara engeller koyarak ve otomobil lastikleri yakarak Yahudi yerleşimcilere ve güçlerine karşı direndikleri, güçlerinin gençlere ateş açtığı, ses bombası ve göz yaşartıcı attığı, çatışmalar sırasında çok sayıda gencin yaralandığı bildirildi.

İşgal güçlerinin çatışmalar sırasında ayağından yaralanan Mustafa El-Mısri isimli genci gözaltına aldığı ifade edilirken, işgalcilere ait 0404 sitesi Yusuf’un Kabri bölgesi yakınlarında el yapımı patlayıcı bulunduğunu öne sürdü.

 

Kaynak: Fiem

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın