Myanmar, Arakanlı Müslümanlara yardım ulaşmasını engelliyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Nisan 2018 | 3 Şaban 1439 Perşembe 22:44

hükümetinin, eyaletindeki Müslümanlara yönelik katliamlarının ardından bölgede kalan Arakanlı Müslüman köylülere yardım ulaşmasına engel olduğu bildirildi.

İnsan Hakları Ağı’ndan (BHRN) yapılan açıklamada, Myanmar ordusunun Arakan eyaletindeki saldırılarının ardından bölgede kalanlara ulaştırılan yardımın, toplum örgütleri ve hayır kurumlarına yönelik kısıtlamalar nedeniyle son derece sınırlı olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Kızıl Haç bu yerlerden bazılarına erişim sağlarken, ulaşılamayan diğer yerlerin gıda ve tıbbi malzemeye aşırı ihtiyacı oluyor.” ifadesine yer verildi.

“Hiç kimse Bangladeş’ten Myanmar’a gönüllü olarak dönmeyecek”

BHRN Başkanı Kyaw Win de AA muhabirine yaptığı açıklamada, hiç kimsenin Bangladeş’ten Myanmar’a gönüllü dönmeyeceğini belirterek, “Bu şartlar altında dönüş, nasıl güvenli ve onurlu şekilde olabilir ki?” dedi.

Bangladeş ve Myanmar yönetimlerinin, gördükleri nedeniyle Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların topraklarına geri dönmeleri konusunda geçen yıl kasım ayında anlaşmaya vardığı açıklansa da Dakka hükümetinden, tek bir sığınmacının geri dönmediği belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri de Myanmar hükümetinin, Arakanlılar için güvenli geri dönüşü sağlayamadığını ve tüm köylerde kalan evlerin kalkınma çalışmaları adı altında yerle bir olduğunu ifade etti.

İlgilinizi Çekebilir:  Trump'tan şirket bilançoları açıklaması

Yardımlar askıya alınmıştı

Gıda Programı (WFP), geçen yıl eylül ayında, Arakan’daki gıda yardımı faaliyetlerini güvenlik sorunları nedeniyle askıya aldığını bildirmişti.

WFP’nin ’daki merkezinden Frances Kennedy, AA’ya demecinde, “Biz, güvenlik problemlerinden ötürü gıda yardım operasyonlarını bir süredir durdurmuş durumdayız. Biz işimizi yapmak üzere halen oradayız ancak orada devam etmekte olan çatışma nedeniyle Arakan’a ulaşma imkanımız yok.” ifadelerini kullanmıştı.

BM Myanmar ordusunu “utanç listesi”ne eklemişti

BM’ye göre, yalnızca 25 Ağustos ’den sonra Arakan’dan kaçmak zorunda kalıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

BM, bu hafta, ”Arakanlı ve kız çocuklarına ve cinsel şiddet uygulayan” Myanmar ordusunu ”utanç listesine” eklemişti.

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmeleri mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın