Musul’dan göç edenlerin sayısı 80 bine yaklaştı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Kasım 2016 | 18 Safer 1438 Cuma 16:21

’a yönelik operasyonun başlamasından itibaren geçen bir ayda ’dan göç edenlerin sayısı 79 bin 192’ye ulaştı.
Musul’a yönelik operasyonun başlamasından bu yana bir ayda bölgeden 79 bini aşkın kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Kızılayı tarafından hazırlanan raporda, operasyonun başlamasından itibaren bir aylık sürede 79 bin 192 kişinin Musul’dan göç ederek Erbil, Duhok ve Ninova’daki kamplara iltica ettiği belirtildi.

Raporda, son 24 saat içinde Musul’un doğusu ve kuzeyinden bin 500 kişinin göç ettiği bilgisi paylaşıldı.

Irak Kızılayı üyelerinden İyad Ferid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan yaklaşık bin 500 kişinin Musul’un doğusundaki es-Sahil el-Eyser bölgelerinden Hazır Çadır Kampı’na nakledildiğini söyledi.

İlgilinizi Çekebilir:  Kongo'da Ebola salgınından ölenlerin sayısı 27'ye çıktı

Ferid, göç edenlerin sayısının artması ihtimaline karşı kampa büyük miktarda yardım malzemesinin sevk edildiğini dile getirdi.

’den () daha önce yapılan açıklamada, nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kalan kişilerin sayısının 59 bine ulaştığı duyurulmuştu.

Haydar el-İbadi yönetimine bağlı , polis güçleri ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı güçlerinin katıldığı ve uluslararası koalisyonun havadan destek verdiği Musul’a yönelik operasyon 17 Ekim’de başlamıştı.

Fetih Medya / Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın