Musul Operasyonu’nun14 günlük bilançosu ve kum fırtınası

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Kasım 2016 | 2 Safer 1438 Çarşamba 19:22

Federal Polisi Musul operasyonlarının bilançosunu tek taraflı olarak açıkladı. Bu arada operasyonun yoğun kum fırtınası yüzünden bazı bölgelerde durdurulduğu bilgisi geldi. hesapları altındaki Hendek Gazvesi’ne atıf yaparak olayı “Allah’ın yardımı ve düşmanı def etmesi” başlığı ile verdi.

Dün ’te basın toplantısı düzenleyen  komutanı Korgeneral Raid Şakir Cevdet, 17 Ekim’de başlayan Musul operasyonunun istatistiklerini açıkladı.
Bilanço şöyle:

61 köy ele geçirildi.
1400 kilometrekare alan geri alındı.
1396 aile edildi.
747 DAEŞ üyesinin öldürüldü.
88 DAEŞ üyesinin esir alındı.

Ele geçirilen ve muhimmatlar şöyle:
164 adet yüklü araç,
42 adet silahlı araç,
61 adet bomba bağlı kemer,
47 adet bombalı motosiklet,
çeşitli tipte 25 araç,
170 adet silah
13 adet bomba yapım fabrikası

Ayrıca operasyonun başladığı 17 Ekim’den bu yana kentin doğu ve kuzey bölgelerinde 500 kilometrekarelik alan içerisinde yer alan 28 köyün de geri alındığı açıklandı.Açıklamada Musul’un Newaran Başika ve Betiniye çevre bölgelerinden kent merkezine giden tüm yollar kontrol altına alındığı bilgisine yer verildi.
Bununla DAEŞ’in çevre bölgelere lojistik desteği kesildiği duyuruldu.

Fetih Medya

Oberoi Hotel Mosul – Fundugul Varisiyn

Ancak önceki gün çıkan kum fırtınası operasyonu sekteye uğrattı. DAEŞ hesapları “Allah’ın yardımı” olarak verdi. Bölgeye canlı bağlantı gerçekleştiren International Kum fırtınasının uçakların operasyonuna da izin vermediğini duyurdu. Ayrıca haberde F-16 uçaklarının Oberoi Oteli’ni vurduğunu duyurdu. Haber  69 militanın otelde öldürüldüğü şeklinde verilse de otelinin sivillerin kullanımına açık olan Oberoi Oteller zincirinin bir parçası olduğu biliniyor.

İlgilinizi Çekebilir:  İran'da yabancı mesajlaşma uygulamalarına engel

Fetih Medya – Özel Haber

Gereksizse Sil