Musul Operasyonunun ‘Katliamcı Milis Gücü’ Şii terör grubu Haşdi Şabi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Ekim 2016 | 20 Muharrem 1438 Cuma 14:06
’ta daha önce Sünnilere karşı ihllalerde bulunan Şii milis gücü Şii terör grubu Haşdi Şabi’nin ’u ’ten kurtarma operasyonuna katılmasının mezhep savaşına yol açacağından endişe ediliyor.

Irak‘ta DAEŞ’in Haziran 2014’te ordunun hiçbir direniş göstermeden ve mühimatını bırakıp kaçması üzerine Musul’u ele geçirmesi, akabinde Enbar ve Tikrit’te de kontrolü sağlamasının ardından Şii dini otorite Ayetullah Ali Sistani‘nin “cihat” çağrısı üzerine kurulan Şii terör grubu Haşdi Şabi, İran’a yakınlığı ve Sünnilere karşı mezhepçi yaklaşımıyla biliniyor.

Irak’ın Necef kentinde ikamet eden ve ülkedeki en büyük Şii dini merci kabul edilen Sistani, DAEŞ’in Musul’u ele geçirmesi, Bağdat’ın batısındaki Enbar ve kuzeyindeki Salahaddin ilinin merkezi Tikrit’i de güvenlik güçlerinin hiçbir direnişi olmaksızın kontrol altına alması üzerine örgütün Bağdat, Necef ve Kerbela’ya yöneleceği endişesiyle 13 Haziran 2014 tarihinde Şiilere DAEŞ’e karşı “cihat” çağrısı yaptı. Sistani’nin bu çağrısı üzerine binlerce Şii milisten oluşan Şii terör grubu Haşdi Şabi meydana geldi.

Şii milis gücünün, Irak ordusu, polisi, Ninova Muhafızları, yerel aşiretler ve ’nin katıldığı ülkenin ikinci büyük kenti Musul’u DAEŞ’ten geri alma operasyonuna katılacağını açıklaması, özellikle Sünnilerde ciddi endişe ve tepkiye yol açtı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul kent merkezine sadece ve polisin gireceğini açıklasa da örgütün hem Musul kent merkezi hem de Türkmen bölgesi için kolları sıvadığı aktarılıyor.

İlgilinizi Çekebilir:  Kandil'de sıkışan PKK'lılardan kalleş taktik!

Bu milislerin  Telafer’de Sünni Türkmenlere karşı kıyım ve intikam girişiminde bulunarak mezhep savaşını alevlendirmesi hem ülkedeki Sünnileri hem de Türkiye’yi ciddi anlamda kaygılandırıyor.

Şii terör grubu Haşdi Şabi’ye Musul’un yanı sıra Sünnilerin yaşadığı ’e bağlı yaklaşık 200 bin nüfuslu operasyonunda da yer verileceği ifade ediliyor.

Milis gücü, daha önce Tikrit, Diyala, ve diğer Sünni bölgelerinde DAEŞ’le mücadele bahanesiyle sivillere yönelik toplu infaz, kaçırma ve işkence gibi insan hakları ihlallerinde bulunmuştu. Bu da günümüzde Sünni kenti olan Musul’daki siviller açısından büyük risk oluşturuyor.

Milis güce bağlı Asaib Ehlilhak örgütü lideri Kaysa Hazeli geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Musul operasyonunun oradaki Sünnileri kastederek Hazreti Hüseyin’in “düşmanlarından” intikam alma operasyonu olduğunu savunarak, örgütün Sünni sivillere karşı intikam dolu duygular taşıdığını göstermişti.

Bu milis gruba bağlı militanların Bağdat ve Diyala’da Sünni bölgelerinde sivilleri kaçırma ve öldürme girişimi ve kurtarılan bölgelere halkın dönmemesi için tehditte bulundukları da biliniyor.

AA

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın