Musul operasyonunda şiiliği temsil eden”bayrak” krizi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Ekim 2016 | 17 Muharrem 1438 Salı 11:59

ordusu, ’in elinde tuttuğu ’u kurtarma operasyonuna kuzey cephesinden katılmak için bölgeye zırhlı araçlarla sevkiyata başladı.

Fetih Medya

Kentin kuzey bölgesindeki Başika’ya geçmek için  cephelerini kullanan askerler, çoğunluğu yapımı zırhlı araçlarına taktıkları Şiiliği temsil eden bayraklardan dolayı söz konusu cepheye giriş yapamadı. Irak ordusuna mensup askerler Peşmergeler tarafından kontrol noktasında uzun süre bekletildi.

Peşmergelerin, Irak askerlerine söz konusu bayraklar indirilmeden geçişlerine izin verilmeyeceğini belirtmesi üzerine, uzun bir süre bekleyen askerler bayrakları kaldırmalarının ardından Başika Cephesi’ne hareket edebildi.

Erbil ve Bağdat, Musul’u DAEŞ’tan kurtarma operasyonu çerçevesinde, Irak ordusunun Peşmerge güçlerinin cephelerini kullanmasına izin vermişti.

İlgilinizi Çekebilir:  İsrail ve Rusya'dan gizli görüşme!

Fetih Medya

TÜRKİYE UYARMIŞTI

Bu askeri anlaşmanın üzerine, Irak ordusu Musul’un güney, doğu ve kuzey bölgelerine zırhlı araçlarla sevkiyata başlamıştı ancak Şiiliği temsil eden bayraklardan dolayı ilk defa iki gün önce Peşmerge ve Irak ordusu arasında Musul’un Mahmur ilçesinde kriz çıkmıştı.

, bölgede bir -Şii çatışması riski olduğunu, buna ’nin müsaade etmeyeceğini belirtmişti.

Fetih Medya

 Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın