Müşteri bilgilerini çaldıran UBER’e rekor ceza

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 27 Eylül 2018 | 17 Muharrem 1440 Perşembe 15:27

2016’da 57 milyon ve müşterisinin bilgilerini çaldıran ve ardından hackerlara fidye ödemeyi kabul eden Uber, açılan dava sonucunda 148 milyon dolarlık cezasını ödemeyi kabul etti.

 

Yolcularla sürücüleri mobil uygulama üzerinden buluşturan araç çağırma platformu Uber’e 148 milyon dolarlık kesildi. 2016 yılında yaşanan veri sızıntısı nedeniyle Uber, 57 milyon sürücü ve müşterinin bilgilerinin çalındığını ve bu veriler için hackerlara 100 milyon ödeme yaptığını açıklamıştı.

Şirket, sözkonusu olayla ilgili olarak ’de görülen davada, mahkemenin Uber’e kestiği 148 milyon dolarlık para cezasını ödemeyi kabul etti. Başsavcısı Barbara Underwood, Uber’e kesilen cezayla ilgili olarak, “Tüketici ve işverenlerin bilgilerini sızdıran şirketlere sıfır tolerans gösteriyoruz” dedi.

FİDYEYİ ÖDEDİ, CEZAYI DA YEDİ

2016’nın Ekim ayında yapılan saldırıda hackerlar büyük çoğunluğu ABD’de olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerindeki 50 milyonu aşkın Uber müşterisinin isimlerini, e-posta adreslerini ve numaralarını çalmıştı.

Kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin güvende olduğunu duyuran Uber, saldırganlar tarafından ele geçirilen yolcu ve sürücülerin kişisel bilgilerini geri almak için hackerlara fidye ödemeyi kabul etmişti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın