Mustafa Destici: EYT konusunda iktidarın inat etmemesi lazım

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Kasım 2018 | 11 Rebiülevvel 1440 Pazartesi 12:27

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici,emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusuyla ilgili olarak ‘İktidarın burada inat etmemesi lazım. Hükümetin bütçesi var, bunu bulur’ ifadelerini kullandı.

 

Mustafa Destici, ’de partisinin Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen 8. Olağan İl Kongresi’ne katıldı.

Destici, burada yaptığı konuşmada, yerel seçimlerde BBP’nin kendi adayı ve kendi amblemiyle yer alacağını belirterek şunları söyledi:

Belediyelere kayyum atandığında bazıları sözde demokrasi havarisi kesilerek, bunun yanlış olduğunu ifade ettiler. Ama şu anda herkes kabul etti ki, bu doğruydu. Şayet, bazı noktalarda yine böyle sonuçlar çıkar, yine örgütü ’ya ve onun türevlerine destek olmaya kalkarlarsa yine kayyum atanması en doğru yol olacaktır. Ama daha doğru olan yol, orada bölgede yaşayan kardeşlerimizin ’nın uzantısına artık bir oy bile vermemeleri gerekmektedir. O bölgede, ’nın siyasi partisinin dışında kim önde gözüküyorsa, bizim desteğimiz ve oyumuz da vatan evlatlarının yanında olacaktır. Biz Büyük Birlik Partisi olarak hem yerel hem de genel tecrübesi yüksek olan bir siyasi partiyiz. Bu seçimlerde de Allah’ın izniyle bütün çevrelerinde kendi adayımızla, kendi amblemimizle yer alacağız.

‘EMEKLİ OLMAK İÇİN BEN DE 3 YIL BEKLEDİM’

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusuyla ilgili olarak, emekli olabilmek için kendisinin de 3 yıl beklediğini ifade eden Destici, sözlerine şöyle devam etti:

Emeklilikte yaşa takılanlar sorunu var. Biz bunu niye savunuyoruz? Çünkü bunlar bir hak kaybı yaşıyorlar. Bunlar erken istemiyorlar. Bunlar 1999’dan önce işe girenler. Bunlara işe girerken devlet demiş ki, erkekler 25 yıl, kadınlar 20 yıl çalışıp, şu kadar iş günü primini tamamlarsan emekli olacaksın. Ama aynı devlet, belli bir süre sonra bir çıkarmış 2008’de demiş ki ‘hayır, ben sizinle olan sözleşmeyi tek taraflı iptal ediyorum ve siz emekliliği hak etseniz bile emekli olmak için yaşı bekleyeceksiniz’. Ben de 3 sene bekledim emekli olmak için. Burada maaş alamıyorsunuz, sigortasından yararlanamıyorsunuz, bir işe girmeye kalksanız yaşınız 45-50 olmuş sizi kim işe alacak? Dolayısıyla bu mağduriyetin ortadan kaldırılması lazım.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın