Müslümanların değerini bilmediği bir güç: Medya

Yazar: fetihmedya - Yazının Tarihi: 12 Aralık 2018 | 5 Rebiülahir 1440 Çarşamba 07:41

’nın toplum ve kitlelere karşı ne denli etkili bir olduğunu bir de sahadan aktivist Muhammed Atta’dan dinleyelim…

Milyonlarca dolarlarla kurulan haber kanallarının amacının, insanları dünyada olan gelişmelerden haberdar ederek bilinçlendirme olduğunu düşünmek büyük saflık olur. Büyük medya kartellerinin arkasında kimlerin bulunduğuna baktığımızda, bunun böyle olmadığını daha net görürüz.Fetih Medya

Günümüzde savaş yöntemlerinin ana unsuru haline gelmiş bulunan “propaganda” yoluyla kitleler harekete geçirilmekte, savaşlar çıkarılmakta ve arasına tohumları ekilmekte. Düşmanlarımızın yürüttüğü propaganda teknikleri hakkında bilinçli olmazsak bizi de etkileri altına almaları kaçınılmaz olacaktır.

Burada değinilmek istenen husus, bazı enformasyon amaçlı haber paylaşımlarının Müslümanların maslahatlarına ters olmasıdır. Örneğin sahalarındaki eksiklerin veya cemaatlerinin hatalarının paylaşılması; bu bağlamda yeni gelişen olayların amaçsız bir şekilde salt haber olarak sunulmasının zararları faydalarından çok olacaktır. Fetih Medya

-Doğru da olsa-, mücahidlerin bölgelerindeki suikast ve bombalama eylemlerinin görüntüleriyle birlikte sunulması, istenilen kaos ve korku ortamının oluşmasının dışında pek bir şeye yaramayacaktır.

arası çatışmaların, analizi yapılmadan bir iç savaş suretinde takdim edilmesi, dışarıdan çok farklı anlaşılmalara neden olacaktır.
Bu, kendi evi ya da mahallesi içerisindeki sorunların dışarıya anlatılması gibidir. Böyle bir davranış, içeriye bir yarar sağlamayacak, düşmanları ise sevindirecektir.Fetih Medya

Buna mukabil propaganda silahını çok iyi kullanan düşmanlarımız ise, kendilerini en güzel, en güçlü ve en kusursuz şekilde takdim etmektedir. Zayıf yanlarını ise ya tamamıyla kapatmakta ya da olduğundan farklı şekillerde yansıtmaktadır. Bunun son örneklerinden birisi, ABD eyaletlerinden Florida yangınlarında hektar arazinin kül olması, birçok köy ve kasabanın yok olması, ölü ve kayıp insanın haricinde milyarlarca dolar zarar edilmesine rağmen kamuoyunda bunun çok az edilmesidir.

Yine ’da hala devam etmekte olan protestoların ülkeyi felç etmesine ve ’yı karıştıracak bir boyuta geçmesi beklenmesine rağmen, medyaya yansımasının olduğundan çok küçük çapta olmasıdır.

Toplum mühendisliğine soyunup kitlelere yön verelim demiyorum, sadece yaptığımız haberlerin kime hizmet ettiğine, Müslümanların maslahatlarına mı yoksa zararlarına mı olduğuna dikkat edelim.

Muhammed Atta

 

Bir Yorum Yazın