Mursi’nin davasında Mübarek de dinlenecek!

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Ekim 2018 | 20 Safer 1440 Pazartesi 12:33

’daki Ahbar el-Yevm sitesine göre, Güney Kahire Ceza Mahkemesi, aralarında ’nin bulunduğu 28 sanıklı “Hapishaneler Baskını” davasının bugünkü duruşmasında tanık olarak dinlenen, döneminin İçişleri Bakanı Tümgeneral Habib el-Adili, “Hapishanelere yönelik baskının yabancı unsurlar tarafından desteklendiğini” ifade etti.

Mahkeme, devrik Mübarek’in 2 Aralık’taki duruşmada tanık sıfatıyla mahkeme salonunda bulunmasına, diğer tanıkların dinlenmesi için bir sonraki duruşmanın da 7 Kasım’a ertelenmesine karar verdi.

Mübarek’in 11 Şubat 2011’de devrilmesinden bu yana ilk kez bu davanın duruşmasına tanık olarak çağrıldığı ifade edildi.

MÜBAREK, MURSİ İLE İLK DEFA YÜZ YÜZE GELMİŞ OLACAK

Söz konusu tanıklıkla Şubat 2011’de devrilen Mübarek, ile ilk defa yüz yüze gelmiş olacak. Mübarek’in 30 yıllık yönetiminin sona erdiği 25 Ocak Devrimi’nin ardından , ülkenin seçimle yönetime gelen ilk cumhurbaşkanı olmuştu.

Temyiz Mahkemesi 15 Kasım 2016’da, “Vadi Natrun Hapishanesi Olayı” olarak da bilinen “Hapishaneler Baskını” davasında idam cezasına çarptırılan Mursi’nin yeniden yargılanmasına hükmetmişti.

Mursi’nin yanı sıra Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı ’nin de arasında bulunduğu sanıklar, 25 Ocak 2011 Devrimi sırasında Vadi Natrun Hapishanesi’nde meydana gelen şiddet olaylarından dolayı hakim karşısına çıkmıştı.

Mübarek ise 25 Ocak 2011 devriminin ilk günlerinde göstericilerin öldürülmesine ortak olduğu suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etmişti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın