Münbiç’teki aşiretlerden Türkiye ve YPG açıklaması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Ekim 2018 | 6 Safer 1440 Pazartesi 17:37

Münbiç’in önemli reislerinden Abdulkerim El-Fahhel, ile ilgili ‘Burada barınamayacaklarının farkındalar” dedi.

 

Türkiye’nin Münbiç’e operasyon sinyali vermesi teröristleri korkuttu. PKK’nın Münbiç’ten çıkacağını anladığı için halktan bir yıllık toplamaya başladığını belirten aşiret Abdulkerim El-Fahhel, “Burada barınamayacaklarının farkındalar. Zor durumdaki Münbiç Türkiye’yi bekliyor” dedi.

Bölge halkının Türkiye’yi beklediğini belirten El-Fahhel, şehri beraber yönetmek istediklerini vurguladı. ’nin, PKK’ya binlerce TIR yardım göndermesi ya da örgütün tüneller kazmasının işe yaramayacağını ifade eden El-Fahhel, “Nerede tünel var, ne kadar uzunlukta, hangi koordinatlarda hepsini biliyoruz. Bunları Türk yetkililerle paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Tünellerin Münbiç’in kuzeyinde ve batısında bulunduğunu, yani Türkiye sınırı tarafına kazıldığını ifade eden El-Fahhel, “Ne kadar tünel kazarlarsa kazsınlar, Afrin gibi Mübiç’ten de temizlenecekler. Afrin halkı nerede tünel olduğunu askerlere gösteriyordu, aynısı Münbiç’te de olacak. Biz sadece PKK’nın değil, onunla birlikte ABD’nin de kovulmasını istiyoruz. ABD her zaman yalan söylüyor ve PKK’yı destekliyor. Münbiç’te PKK ile birlikte ABD de kaybedecek” dedi.

Son günlerde Türkiye’nin Münbiç’e operasyon sinyali vermesinin teröristleri korkuttuğunu anlatan El-Fahhel, şunları söyledi: “PKK/PYD Münbiç halkından bir yıllık vergisi almaya başladı. Bölgeden çekileceklerini biliyorlar. Burada barınamayacaklarının farkındalar. Onun için herkesten 100 bin lirası alıyorlar. Tüm aşiret , mahalli başkanları ile görüşüyoruz. Münbiç halkı zor durumda. Çünkü PKK, zorla paralarını alıyor.”

Münbiç’te herkesle irtibat halinde olduğunun altını çizen Abdulkerim El-Fahhel, “PKK 3 gün önce Türkiye’ye yakın olan kişilerin evlerini yıktı. Evleri yıkılanlar bölgesine sığındı. Halk uzun zamandan beri Türkiye’nin gelmesini bekliyor” dedi. (Yeni Şafak)

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın