Muhalifler Dera’da Esed rejimini geri püskürttü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Şubat 2017 | 16 Cemaziyelevvel 1438 Pazartesi 02:00

Muhaliflerin Güney Cephesi’nin saha komutanlarından Muhammed Yusuf’un yaptığı açıklamada, rejiminin, ’nın kuzey kesiminden kentin güneyinde muhaliflerin kontrolündeki Menşiyya ve el-Beled semtlerine top atışları ve füzeyle düzenlediğini, sonucu Menşiya semtinde 3 sivilin hayatını kaybettiğini ve çok sayıda sivilin de yaralandığını belirtti.

 

Yusuf, kentin kuzeyindeki Esed güçlerinin Menşia’ya doğru ilerleme girişimi üzerine ile Esed güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını, muhaliflerin, güçlerinin saldırılarını püskürttüğünü ifade etti.

 

Rejim saldırılarının püskürtülmesinin ardından muhalifler Menşiyya semtinin kuzey kesimindeki Esed rejimine ait güçlere karşı taarruza geçtiğini vurgulayan Yusuf, operasyona “Zillet içinde yaşamaktansa izzet ile ölmek” adını verdiklerini dile getirdi.

 

Yusuf, çatışmaların sürdüğü bölgede onlarca rejim askerinin öldürüldüğünü, rejime ait 3 tank ve bir ikmal tünelinin imha edildiğini ifade etti.

İlgilinizi Çekebilir:  HTŞ'nin Türkmen Dağı Operasyonu [Video]

 

Yedudiyye kasabasına tanklı toplu saldırı

 
Bu arada Esed güçleri Dera kent merkezinin kuzeybatısındaki Yedudiyye kasabasını da tank ve top atışları ile bombaladı.

 

İl genelinde, Özgür Ordusu’na (ÖSO) bağlı yaklaşık elli grubunun bir araya gelerek kurduğu Güney Cephesi hakim.

 

Dera, Suriye’de devrimin başladığı il olarak biliniyor. 13 yaşındaki Hamza el-Hatib’in tarafından işkence ile katledilmesinin ardından başlayan ülke geneline yayılmıştı.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın