MİT Suriye’deki DAEŞ liderinin eşini Türkiye’ye kaçırdı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Şubat 2018 | 1 Cemaziyelahir 1439 Cumartesi 08:33

, Suruç ve Garı saldırılarının talimatını verdiği iddia edilen DAEŞ’lı İlhami Balı’nın eşi olan Hülya Balı, ’in düzenlediği sınır ötesi operasyonla Türkiye’ye getirildi. Hülya Balı tutuklandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri () Afrin bölgesinde /’ye yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’nı sürdürürken, Milli İstihbarat Teşkilatı ( MİT) da El Bab’da çok önemli bir sınır ötesi gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 4 milyon TL ödül ile ‘kırmızı’ listeyle aranan DAEŞ’ın sözde ‘Türkiye emiri’ olduğu belirtilen İlhami Balı’nın (36) eşi Hülya Balı’nın yerini tespit eden MİT’e bağlı ekipler, harekete geçti.

El Bab’da olduğu belirlenen Hülya Balı, yaklaşık 2 hafta önce yakalandı. 2 çocuğuyla önce Azez’e, oradan da Kilis’e getirilen Hülya Balı, Kilis Emniyet Müdürlüğü’nde sorguya alındı. Uzun süren sorgusunda eşi ve DAEŞ ile ilgili önemli bilgiler verdiği öğrenilen Balı, dün çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

 

MİT tarafından düzenlenen operasyonda İlhami Balı’yı da yakalamak için ekiplerin Hülya Balı’nın kaldığı tüm evlere baktığı ancak bulamadığı belirtildi. Araştırmalar sonucunda Balı’nın yaşadığı ve Mayadin bölgesinde olduğu tespit edildi.

2016’nın Temmuz ayına kadar DAEŞ’ın Türkiye emiri olduğu ifade edilen Ebu Bekir kod adlı İlhami Balı, Diyarbakır’da mitingine bombalı saldırı, Suruç’taki saldırısı, Ankara Garı’ndaki 2 canlı bombalı saldırı, Türkiye-Suriye sınırında bir askerin katledilmesi olaylarının talimatlarını veren kişi olarak biliniyor.

Balı’nın verdiği talimatlar sonucu DAEŞ’lılar tarafından gerçekleştirilen saldırılarda 142 kişi yaşamını yitirdi.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın