Mısır’da darbenin meyvesi : Ekonomik Çöküş

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Şubat 2017 | 19 Cemaziyelevvel 1438 Perşembe 23:10

Siyasi istikrarın sağlanamadığı ’da, ekonomik sıkıntılardan dolayı mevcut hükümet eleştirilerin odağı olunca Cumhurbaşkanı Abdulfettah es kabine değişikliği önerdi. ’nin sunduğu kabine değişikliğini Genel Kurul’da milletvekillerinin üçte biri onayladı.

 

Son üç yılda üç hükümetin değiştiği Mısır’da ekonomi politikalarında istikrar sağlanamamazken, Sina Yarımadası’nda yolcu uçağının düşmesiyle ciddi oranda azalan turist sayısı (%70) ekonomiye adeta vurdu.

 

Ekonomiyi sarsan bir diğer nokta da Süveyş Kanalı projesinin Mısır Lira’sının değer kaybetmesinden dolayı gelirlerinin azalmasıydı.

Uluslararası deniz ticaretinin yüzde 14’ünün yapıldığı bu kanaldan elde edilen kazanç, milli gelirin yüzde 20’sine tekabül ediyor ve kanalın geliştirilmesiyle 1 milyondan fazla istihdamın sağlanması ümit ediliyordu.

 

2012 yılının Aralık ayında yüzde 5 seviyesinde olan enflasyon 2017’nin Ocak ayında yüzde 30’a fırladı. Dış yatırımların azalması ve turizm gelirinin düşmesiyle eriyen döviz rezervleri, Mısır cüneyhinin Dolar karşısında değer kaybetmesine neden oldu. piyasada Uluslararası Fonu IMF’nın baskısı altında devalüasyon oranı yüzde 47,7’ye vardı, Kasım 2016’da 1 Dolar 8,83 Mısır cüneyhine tekabül ederken, Ocak ayında 16 Mısır cüneyhine yükseldi.

 

Enflasyonun yüzde 30’a çıktığı Mısır’da, darbeden önce enflasyon yüzde 5 oranındaydı.

 

Hükümet Doların yükselişini durdurmak için ülkedeki tüm döviz bürolarını kapattı. Ancak ortaya karaborsalar çıktı ve Dolar daha fazla değer kazandı.

İlgilinizi Çekebilir:  Yaptırımlara rağmen Amerika Rusya'dan füze motorları almaya devam ediyor

 

Mısır cüneyhinin Dolar karşısında değer kaybetmesi un, şeker, kahve, pirinç gibi temel gıda fiyatlarının yüzde 80 artmasıyla sonuçlandı. Diğer gıda ürünleri ortalama yüzde 40 oranında arttı.

Şeker kıtlığı

Son aylarda ülkede yaşanan en büyük sorunlardan biri şeker kıtlığı. Güvenlik görevlileri şeker tüccarlarının depolarına baskın yaparak stoklara el koyuyor.

2016-2017 döneminde 19,6 milyon tonluk buğday ihtiyacının 11,8 milyon tonu dışarıdan ithal edildi.

IMF’DEN YARDIM İSTEDİ

Ekonomik krizle boğuşan Mısır çözümü IMF’ye başvurmakta buldu. IMF Mısır’a 3 yıl içerisinde 12 milyar Dolar borç yardımında bulunmak için , İspanya ve ’e olduğu gibi kemer sıkma önlemleri gibi bir takım reformlar yapması şartını öne sürdü.

IMF görevlilerinin 30 Temmuz’da Kahire’ye giderek şartların yerine getirilip getirilmediğini kontrol etmesi bekleniyor.

Kemer sıkma Politikaları

Uzmanlar IMF’nın borç verdiği ülkelere dayattığı kemer sıkma politikalarının ülkeyi daha da çıkmaza soktuğunu savunuyor.

  • Bu ülkeyi bundan koruyan Allah’a hamdolsun….

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın