Mısır ve Sudan arasında iş birliği anlaşması imzalandı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Ekim 2018 | 16 Safer 1440 Perşembe 20:53

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Beşir ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi bugün uluslararası platformlarda, bölgesel konulara ilişkin iki ülke arasındaki istişareleri ve koordinasyonu sürdürmek üzere anlaşmaya vardı.

Sudan’ın başkenti Hartum’da Sisi ve Beşir başkanlığında düzenlenen görüşmelerin ardından Mısır-Sudan Ortak Başkanlık Komite toplantısı düzenlendi.

Beşir, Mısırlı mevkidaşı ile düzenlediği basın toplantısında komşu ülkelerde barışı sağlama mekanizmalarına yönelik çabaların tamamlanması ve ’nın yeniden inşasına yönelik umutlarını dile getirdi.

Sudan’ın istikrarı ve kapsamlı barışı sağlayacak siyasi süreç ve kalkınmanın inşa edilmesi için emin adımlar attığını söyleyen Beşir, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Sudan’a yaptığı ziyareti memnuniyetle karşıladığını ifade ederek “ karşılıklı işbirliği ilişkilerine ivme kazandırdı” ifadesini kullandı.

Ülkesinin Cumhuriyeti’ndeki tarafları bir araya getirmek ve barış ve istikrarı sağlamak için Afrika Birliği mekanizmaları ile koordineli olarak çalıştığını vurgulayan Beşir, Sudan’ın bölgedeki barışı sağlamadaki rolüne ve barış anlaşmasının imzalanması için ’daki tarafları bir araya getirmedeki başarısına işaret etti.

Beşir ayrıca Mısır ürünlerinin ithalatı üzerindeki kısmi yasağın yanı sıra iki ülke arasındaki ticari ve insani iletişimin önündeki engellerin kaldırılmasına karar verdiklerini söyledi.

Sisi de son dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerlemesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek, Mısır’ın Sudan Devlet Başkanı’nın bölgesel güvenlik ve istikrarının sağlanması için gösterdiği yapıcı çabaları desteklediğini belirtti. Sisi, Sudan’ın Afrika ve devletleriyle koordineli olarak bölgesel güvenliği sağlamaya yönelik gösterdiği çabaları ile Kızıldeniz bölgesindeki güvenliği ve istikrarı sürdüreceğine dair güvenini dile getirdi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bassam Radi de bugün yaptığı basın açıklamasında her iki liderin bölgesel konularda ve uluslararası platformlarda iki ülke arasındaki istişarelerin sürdürülmesine yönelik isteklerini vurguladıklarını belirtti. Sudan’ın 2019’da Mısır’ın Afrika Birliği başkanlığı görevini üstlenmesine destek verdiğini ifade eden Radi, tarafların iki ülkenin ortak çıkarlarına katkıda bulunmak için aralarındaki yoğun koordinasyonu sürdürmek istediğini kaydetti.

Sözcü, iki liderin Mısır-Sudan Ortak Başkanlık Komitesi’nin çalışmaları sırasında kabul edilen anlaşmaların ve mutabakat zaptının imzalanmasında hazır bulunduğunu söyledi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın