Mısır, ulusal uzlaşmada Hamas’ın tutumunu yumuşattı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Ekim 2018 | 22 Muharrem 1440 Salı 13:12

Ramallah/Kifah Zebun

Şarku’l Avsat’a açıklama yapan bilgi sahibi , Mısırlı yetkililerin heyeti ile bir başka diyalog turu gerçekleştirmeden önce Hamas ile yürüttüğünü ifade etti. Kaynaklar, Mısırlıların ulusal uzlaşma ile ilgili meselelerde Hamas’ın tutumunu yumuşatmayı başardığını, diğer meseleler ile ilgili ise Kahire’nin tutumunu bizzat Hamas’a ilettiklerini belirttiler. Kaynaklara göre, Mısır, anlaşmaya ulaşmak için bir adımı bir başka adımın takip etmesi (Örneğin Gazze’nin teslimi adımını yaptırımların kaldırılması adımının takip etmesi) ilkesi çerçevesinde ediyor. Zira Mısırlı yetkililer, iki tarafında zaman içinde çözümlenebilecek konular ile ilgili taleplerinde ısrar ediyorlar. Yine kaynaklar, Hamas’ın hükümeti teslim etme karşılığında Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımların kaldırılmasında ısrar ettiğini kaydettiler. Kaynaklar aynı zamanda, ulusal birlik hükümeti müzakerelerinin, hükümetin teslim edilmesinden sonraya ertelenmesi gibi diğer konularda Hamas’ın geri adım attığını da vurguladı. Kaynaklara göre Hamas, Yönetim Komisyonu haklarında bir karar alana kadar doğrudan entegrasyon ya da tam maaş yerine Gazze’de çalışan memurlara sınırlı ödemeler yapılması konusunda anlaşma talep etti. Yine Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) kendi içinde restorasyona gitmesinin ve Hamas’ın da katılımı ile gerçekleştirilecek seçimlerin ardından silah konusunu görüşmeyi kabul ettiler.

Kaynaklar, Hamas’ın Mısırlılara hükümetin Gazze’nin tüm ihtiyaçlarını karşılama sorumluluğunu üstlenmesi ve Hamas’a bağlı memurlar ile yüksek rütbeli memurları işten çıkarmaması karşılığında Gazze Şeridi’ni ve vergileri kendisine teslim etmeyi kabul ettiğini bildirdiğini eklediler.

Kaynaklara göre, Hamas, bazı meselelerin ertelenmesini kabul ederek tutumunda bir nevi esneklik göstermiş bulunuyor.

Kaynaklara göre, Mısırlı yetkililer bunun karşılığında Hamas’a tutumunu anladıklarını ilettiler. Hamas liderleri ve Mısır istihbarat yetkilileri arasında ilk toplantı Pazar günü düzenlendi ve yaklaşık 7 saat sürdü.

Hamas Siyasi Büro üyesi Husam Badran, Salih başkanlığındaki geniş Hamas heyetinin, Pazartesi günü de Mısırlı yetkililer ile görüşmelerini sürdürdüğünü belirtti. Badran, ”Pazar günü Mısırlı kardeşlerimizle, Mısır İstihbarat Merkezi’nde bir araya gelerek Filistin halkını ve Mısırlı kardeşlerimizi ilgilendiren birçok meselede uzun bir görüşme gerçekleştirdik. Bugün yapılan görüşmeler ise iki tarafın tutumlarında da bir derinleşmeye ve elle tutulur bir yakınlaşmaya tanık olmuştur” dedi.

Badran ve Aruri’ye ek olarak görüşmelere, Hamas’ın siyasi büro üyeleri, Musa Ebu Marzuk, Dr. Halil El-Hayye, Nizar Avadallah, İzzet El-Raşk, Ruhi Muştaha ile lider kadrosundan Tahir El-Nunu da katıldı. Hamas heyetinin Kahire’deki görüşmeleri, Filistin Devlet Başkanı ’ın Gazze’ye yönelik finansmanın tamamen durdurulması kararı alma hazırlığında olduğunu açıklaması nedeniyle müzakerelerin çıkmaz bir yola girmesinin ardından geldi.

Mısırlılar, Abbas’ın böyle bir adım atması halinde ortaya çıkacak karmaşık durumdan kaçınmaya çalışıyorlar. Bu çerçevede Kahire, toprak, yargı ve güvenlik gibi bazı meselelerin Mısır’ın da katılabileceği ortak ve uzman komisyonlar tarafından ele alınmasını öneriyor.

Fetih Hareketi’nin onayı olmadan Mısır tarafının Hamas ile varacağı herhangi bir anlaşma, milli uzlaşma meselesinde ilerleme sağlandığı anlamına gelmiyor. Mısırlıların, iki tarafın yakınlaşmasını sağlamak için daha sonra Fetih Hareketi heyeti ile de görüşmesi bekleniyor. Mısır, iki tarafı da daha sonra Gazze’de bir ateşkes anlaşmasının anahtarı olabilecek bir uzlaşmayı kabul etmeye ikna edebilmeyi umuyor.

Kaynaklar, Mısırlıların Hamas’tan gerilimi azaltmasını talep ettiğini ifade ediyorlar. Yine aynı kaynaklar, Mısırlı yetkililerin Hamas liderlerine muhtemel bir savaştan kaçınmaları gerektiği yönünde tavsiyeler verdiğini belirttiler. Kaynaklar bu konuda, ”Onlara olası bir savaşı başlatmamak için yakınlarında gerilimi arttıracak bir adım ya da askeri bir gösteri yapmamalarını, durumun bir başka savaşı kaldıramayacağını, özenli ve dikkatli bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini söylediler” ifadelerini kullandılar. Bu tavsiyeler, ateşkes ile ilgili görüşmelerin durduğu bir zamanda geldi. Hamas Hareketi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın karşı çıkması nedeniyle Mısır’ın ateşkes görüşmelerini durdurmasının ardından dikkatleri üzerine çekmek, arabulucuların ateşkes görüşmelerine dönmelerini sağlamak için geçen iki hafta boyunca, Gazze’de gerilimi yükseltme politikasına yönelmişti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın