Milyarlarca dolar değerindeki kapı bugün açılıyor!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Ekim 2018 | 6 Safer 1440 Pazartesi 12:09

Ürdün ve Suriye, üç yıldır kapalı olan ortak bir kapısını bugün açacaklarını açıkladılar ancak normal geçişler hemen başlamayacak.

Suriye devlet ajansı Sana, Bakanı Velid el Muallem’in, Şam’ı eden Irak Bakanı İbrahim el Caferi ile Irak sınırının açılması konusunu görüştüğünü ve iki bakanın anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Suriye , güneybatıdaki Ürdün sınırında bulunan Nassib kapısını Temmuz ayında desteğiyle haftalar süren çatışmalardan sonra isyancılardan geri almıştı. Nassib kapısının 2015 yılında kapanması, ’den Körfez bölgesine giden başlıca kara yolunu keserek transit mal geçişini önemli ölçüde engellemişti.

Yılda milyarlarca dolar değerinde ticari sevkiyatın yapıldığı bu aynı zamanda Lübnan’ı da Körfez bölgesine bağlıyor. Nassib kapısı kapandıktan sonra Suriye’nin açık kalan tek kapısı Lübnan sınırındaydı. Bu kapı Lübnan’ın tek kara sınır geçişi. Suriye’nin Türkiye ile sınır kapıları ise hâlâ kapalı. Bu kapılar sadece isyancıların elindeki topraklara geçiş veriyor.

Kapıda bugün resmi açılış yapılacak ancak normal trafik hemen başlamayacak. Suriye İçişleri Bakanı Muhammed el Şaar, kapının bağlandığı karayollarının onarımda olduğunu söyledi.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın