Mescid-i Aksa’da 1969’den bu yana ilk defa cuma namazı kılınamadı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Temmuz 2017 | 21 Şevval 1438 Cumartesi 16:31

İsrail polisi, sabah saatlerinde silahlı saldırıda bulundukları iddiasıyla 2 Filistinliyi ’nın giriş kapısında, bir Filistinliyi de Aksa’nın avlusunda öldürdü. İsrail polisinin ’da yaşanan olaylar üzerine Harem-i Şerif’i kapatmasının ardından yüzlerce Filistinli cuma namazını Eski Şehir surlarının dışında kıldı. Tansiyonun yüksek olduğu şehrin Sahire Kapısı’nda AA muhabirine konuşan Müdürü Ömer Kisvani, “’da 1969’den bu yana ilk defa kılınmasına izin verilmiyor. Bu çok tehlikeli bir adımdır. Bu açıkça ibadet özgürlüğüne ve din özgürlüğüne bir saldırıdır. ” dedi.

Mescid-i Aksa’nın da içinde bulunduğu Eski Şehir surlarının dışında toplanan Filistinliler, cuma namazını Aslanlı, Şam ve Sahire kapılarının önünde, sokakta eda etti.

Filistinliler, namazdan sonra tekbir getirerek, “Canımız, kanımız sana feda olsun ya Aksa” sloganları attı, ardından olaysız şekilde dağıldı.

İsrail polisi, sabah saatlerinde silahlı saldırıda bulunan 2 Filistinliyi Mescid-i Aksa’nın giriş kapısında, bir Filistinliyi de Aksa’nın avlusunda öldürdüğünü, saldırıda yaralanan 2 İsrail polisinin de kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Açıklamada, Mescid-i Aksa’nın kapılarınının kapatıldığını ve Bölge Polis Müdürlüğü’nün bugün Mescid-i Aksa’da kılınmasına izin vermeyeceğine yer verilmişti.

Polis ayrıca Aksa’nın da içinde bulunduğu surlarla çevrili Eski Şehir bölgesini ve çevresindeki yolları da giriş çıkışa kapattı. Çok sayıda İsrail askerinin şehrin giriş kapılarında konuşlandığı ve şehrin üzerinde polis helikopterlerinin uçtuğu gözlendi. Polis şehrin çevresinde bulunan Filistinlileri de uzaklaştırarak, surların yüz metre kadar ilerisine demir barikatlar kurdu.

MESCİD-İ AKSA KAPATILDI

Polisin açıklamasında Mescid-i Aksa’nın kapılarının kapatıldığı ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğü’nün bugün Mescid-i Aksa’da namaz kılınmasına izin vermeyeceğine yer verildi.

Mescid-i Aksa’dan imamlar da dahil herkesi dışarı çıkaran polis, Aksa’da murabıt olarak adlandırılan Filistinli gönüllü bekçilerin telefonlarına el koydu.

Polis ayrıca Aksa’nın da içerinde bulunduğu şehrin surlarla çevrili Eski Şehir bölgesini ve çevresindeki yolları da giriş çıkışa kapattı. Çok sayıda İsrail askerinin şehrin giriş kapılarında konuşlandığı ve şehrin üzerinde polis helikopterlerinin uçtuğu gözlendi. Polis şehrin çevresinde bulunan Filistinlileri de uzaklaştırarak, surların yüz metre kadar ilerisine demir barikatlar kurdu.
“İSRAİL, BU OLAYI BAHANE EDEREK MESCİD-İ AKSA’NIN YAPISINI DEĞİŞTİRMEYİ PLANLIYOR”
Tansiyonun yüksek olduğu şehrin Sahire Kapısı’nda AA muhabirine konuşan Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kisvani, “Mescid-i Aksa’da 1969’den bu yana ilk defa cuma namazın kılınmasına izin verilmiyor. Bu çok tehlikeli bir adımdır. Bu açıkça ibadet özgürlüğüne ve din özgürlüğüne bir saldırıdır. ” dedi. Kisvani, şöyle devam etti:
“Sabah saat 7 sularında gerçekleşen olayda İsrail polisinin 3 Filistinli genci öldürdüğü haberini aldık. İsrail polisi olayın ardından Mescid-i Aksa’nın kapılarını kapatarak, cuma namazının kılınmayacağını duyurdu. İşgal gücü şu anda aldığı önlemlerle olayı bahane ederek Mescid-i Aksa’da namazı engelliyor. Biz Mescid-i Aksa’da neler döndüğünü bilmiyoruz. Bütün yetkililer Harem-i Şerif’in dışına çıkarıldı. Şu anda Eski Şehrin Sahire kapısındayız. Diğer vakıf görevlileri Gavanime ve diğer kapılarda bekliyor. Mescid-i Aksa’nın içinde sadece İsrail polisi eşliğinde milletvekilleri ve Kamu Güvenliği Bakanı var. Biz içeride ne yaptıklarını bilmiyoruz. Murabıtların telefonlarına el konulmuş durumda. İsrail’in bu icraatları Mescid-i Aksa’ya yönelik zalimce alınmış kararlardır. Mescid-i Aksa’nın içerisinde olan her olaydan İsrail işgali sorumludur. İsrail şu anda bu olayı bahane ederek Mescid-i Aksa’nın yapısını değiştirmeyi planlıyor. Aşırı sağcı İsrail hükümeti bu olayı kullanıyor.”
Kisvani ayrıca” Müslümanlara Mescid-i Aksa’nın çevresindeki bu alana gelmeleri ve cuma namazlarını burada eda etmeleri çağrısı yapıyoruz. Biz işgalin yaptığı icraatları tanımıyoruz. Bu açıkça bir zulümdür.” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin de Müslümanları cuma namazını eda etmeleri için Eski Şehir surlarının çevresinde toplanmaya çağırdı.
Ürdün Vakıflar Bakanlığına bağlı Kudüs’teki “İslami Vakıflar İdaresi”, çarşamba günü bir İsrail askerinin, omuzunda İsrail bayrağıyla Aksa’nın avlusuna girdiğini belirtmişti.
İsrail’in 1967’de Doğu Kudüs’ü etmesinden bu yana Mescid-i Aksa’nın batı tarafındaki Kapısı İsrail polisinin kontrolünde bulunuyor. Yahudi yerleşimciler, buradaki ve polisler eşliğinde bu kapıdan Aksa’nın avlusuna giriyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın