Merkel: Esed kadar Rusya ve İran da suçlu!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Aralık 2016 | 15 Rebiülevvel 1438 Çarşamba 00:17

Angela Merkel, ’te yaşananlar için ‘ kadar ve İran da suçlu’ dedi.

Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Berlin’de bir araya geldi.

İkili görüşme sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir numaralı maddelerinden biri ise Halep’ti.

Merkel konu ile ilgili şunları söyledi:

“Durum tam bir felaket. İnsanın kalbi kaldırmıyor. Sivil nüfus korumalı ve insani yardım ihtiyaç sahiplerine ulaşmalıdır. Yaşanılan insanlık dramı karşısında kadar İran ve Rusya’nın da suçlu.”

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da Halep’in doğusunda sivil nüfusa ulaşabilmek amacıyla koridorun açılması için Güvenlik Konseyi’ni engelleyen Rusya’yı suçlayarak, Rusya olmadan rejiminin Halep’te ilerlemesinin mümkün olmayacağını hatırlattı.

HALEP’TE NE OLUYOR?

Kentin doğusu aylardır Esed rejimi tarafından kuşatma altında tutuluyordu. Dün akşam saatlerinde doğu bölgesinin tamamına yakını rejimin eline geçti. İçeride direnen sokak çatışmalarına devam ederken, bölgeye giren rejim askerleri ve Şii milislerin erkekleri kurşuna dizdiği, bazı kadın ve çocukları yaktığı haberleri gelmeye başladı.

İlgilinizi Çekebilir:  Rus Askeri Gemileri Çanakkale Boğazı'ndan Geçti

Ayrıca direniş gösteren muhalif sivillerden çoğu kadının tecavüze uğradığı ve öldürüldüğü belitiliyor.

Gelen katliam haberleri sonrası durumu etmek isteyen yüzlerce kişi gece saatlerinde Taksim’deki konsolosluğu önüne gitmişti.

Rejimin ilerleyişi ve katliamlar halen devam ediyor…

Bu aşamada Türkiye ve Rusya’nın toplantı yapacağı haberi geldi. Son yarım saat içinde ajanslara düşen habere göre toplantıya İran’ın yanı sıra AB ve Körfez ülkeleri de katılacak. Bir diğer detay ise ’in ve Dışişleri yetkililerinin de masada bulunacağı.

Türk bir yetkiliye dayandırılan haberlerde “ABD, Rusya, İran, AB ve Körfez ülkeleri ile muhaliflerin Halep’ten çıkarılması için çabalandığı” da belirtildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu söz konusu görüşme ile ilgili “Biz Rusya ile sürekli görüşüyoruz. Yarınki de özel, spesifik bir görüşme değil. Bizden bir açıklama gelirse onu dikkate almanızı tavsiye ederim” dedi.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın