Meksika’nın ABD’ye göçü önleme çabaları

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Ekim 2018 | 19 Safer 1440 Pazar 19:27

’da hükumet, ülke topraklarından geçerek Birleşik Devletleri’ne () ulaşmak isteyen Orta ülkeleri kökenli göçmenlere, başvurmaları durumunda çalışma izni verileceğini duyurdu.

 

Meksika Başkanı Enrique Pena Nieto, Orta Amerika’dan ABD’ye ulaşmak isteyen göçmenleri durdurmak için sığınma başvurusu yapmaları durumunda geçici çalışma izni, okul ve sağlık hizmetleri verileceğini açıkladı.

Guatemala, Honduras ve El Salvador’dan yola çıkan göçmenin oluşturduğu dev göçmen karavanını durdurmayı amaçlayan ve Trump yönetimi ile müzakere edilerek getirilen teşvik, bu göçmenlerin Meksika’nın güney eyaletleri Chiapas ve Oaxac’da kalmalarını öngörüyor.

ABD İç Bakanı Kirstjen Nielsen konuyla ilgili açıklamasında, Meksika hükümetinin göçmenlere teklifinin Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) desteğiyle uygulamaya geçirileceğini söyledi.

Nielsen, planın ilk aşamasında sığınma başvurusunda bulunanların mümkün olduğu kadar çabuk bir şekilde sığınmacı statüsünü elde etmelerini sağlamak ve bu insanların ABD sınırına tehlikeli bir yolculuk yapmak zorunda bırakılmamaları olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika polisi ve ordusunun, ABD’nin güney sınırına gelen göçmenleri durduramadığını belirterek “acil durum” ilan etmiş ve sınırdaki devriyeleri harekete geçirdiğini açıklamıştı.

Amerikan medyasının yetkililere dayandırdığı haberlerde ise ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in ilerleyen günlerde 800 askeri Meksika sınırına konuşlandırma talimatı vereceği iddia edilmişti.

Birleşmiş Milletler’e () göre Orta Amerika’dan ABD’ye ulaşmak için yola çıkan göçmen kervanına 7 binden fazla kişinin katıldı, bunlar arasında 2 bin 300 çocuk bulunuyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın