McGurk, cumhurbaşkanı anlaşmazlığından sonra ilk kez IKBY’de

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Ekim 2018 | 28 Muharrem 1440 Pazartesi 08:46

McGurk, ’in Salahaddin kasabasında IKBY eski Başkanı ve KDP Genel Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi.

Görüşmeye ilişkin Barzani’nin sayfasından yapılan açıklamada, ikilinin ’taki son gelişmeler, 30 Eylül’de IKBY’de yapılan seçimleri ve ülkede yeni kurma çalışmalarının ele alındığı belirtildi.

AA’nın haberine göre görüşmenin ardından McGurk akşam Süleymaniye’ye geçerek, Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul ile bir araya geldi.

Resul’un basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede KDP ve KYB arasında yaşanan cumhurbaşkanı sorunuyla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Resul, KYB’nin IKBY’deki siyasi partiler arasında yaşanan sorunların müzakere masasında çözüm bulunmasına önem verdiklerini ve mevcut çekişmelerin bir kenara atılması gerektiğini ifade etti.

İkili görüşmede ayrıca, Irak’ta hükümetin en kısa sürede kurulmasını önemsediklerini ve yeni kurulacak hükümetin anayasaya bağlılığı çerçevesinde etmesi gerektiğini vurguladı.

Irak meclisinde, KDP ve KYB’nin yaklaşık 3 haftadır üzerinde çekişmeler yaşadığı cumhurbaşkanlığı seçiminde 3 Ekim’de, KYB’nin adayı Salih 219 oyla yeni cumhurbaşkanı olmuştu. KDP adayı Fuad ise 22 oy almıştı.

Barzani, seçim esnasında yayımladığı yazılı açıklamada, cumhurbaşkanını seçme yöntemini sert bir dille eleştirerek, bundan sonra farklı bir sergileyecekleri uyarısında bulunmuştu.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın