Mali’de eski isyancılar silah bırakmak için şartlarını açıkladı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Kasım 2018 | 30 Safer 1440 Perşembe 20:44

’de eski isyancıların silahsızlanması, resmen DDR programı ile kuzey ’de başlatıldı. İsyancılar ilk garantileri almadan silahlarını teslim etmeyi reddettiler.

 

TİMETÜRK ÇEVİRİ

Mali’de silahsızlanma, terhis ve yeniden entegrasyon programı ( DDR ) çerçevesinde 1600 eski isyancı üyenin Mali ordusuna entegre edilmesi için her şey 6 kasım itibari ile hazırlandı.

Operasyonların belirli bir düzen içinde gerçekleştirileceği belirtildi. Düzenli orduya entegrasyonun yanı sıra, eski isyancıları hayata kazandırmak için bir programının da uygulanacağı belirtildi. Fakat işler planlandığı gibi gitmedi.

Gaziler, Gao’daki Operasyonel Koordinasyon Mekanizması (OCM) kampındaki, araba bombalanması saldırısında yaralanan savaşçıların teslim edilmesi de dahil olmak üzere, belli teminatlar almadan silahlarını bırakmayı reddettiler. Gaziler, subayların da düzenli orduya katılarak mevcut mevkilerinin korunmasını talep ettiklerini açıkladılar.

Tüm bu konulara çözüm bulmak için, arasında 2015 yılında Barış anlaşmasına yönelik toplantıları doğaçlama olarak yapıldı.

Kaynak: Baba Ahmed, Jeune Afrique

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın