Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Malavi’de Hristiyan ve Müslümanlar arasında çatışma

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Kasım 2019 | 9 Rebiülevvel 1441 Çarşamba 15:01

Hristiyanların başörtülü öğrencileri okula almaması, iki grup arasında çatışma çıkmasına neden oldu. Balaka şehrindeki olaylarda çok sayıda kişi yaralandı, cami, kilise, ev ve zarar gördü

Malavi‘nin güneyinde Anglikan Kilisesi’nin yönettiği bir okula başörtüMüslüman öğrencilerin alınmaması iki grup arasında çatışmalara açtı.

The Daily Times’ın haberine göre, ülkenin Balaka şehrinde bir Hristiyan okulunda başörtüsünün yasaklanması sonrası Müslüman ve Hristiyan arasında çıkan çatışmada çok sayıda kişi yaralandı.

Doğu Bölge Polisi Sözcüsü Joseph Sauka, iki grup arasında çıkan çatışmada polisin geç müdahalesi nedeniyle çok sayıda kişinin yaralandığını belirterek “Çatışmalarda bölgedeki cami, kilise, evler ve okullar zarar gördü.” dedi.

Ayrıca konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle dört okulun bazı sınıflarında bir aydır eğitimin verilemediği aktarıldı.

Öte yandan, yaşanan şiddet olayları sonrasında Birleşmiş Milletler (BM) Malavi Mukim Koordinatörü Maria Jose Torres, yazılı yaptı.

BM’nin şiddetten ötürü endişeli olduğunu belirten Torres, “İfade ve din özgürlüğü onurunu ve işleyen bir demokrasiyi teminat altına alan temel haklardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Torres, bu uygulamaların, çocuklarının toplum ve eğitim hayatına aktif katılımını etkilediğini belirterek şiddet olaylarının ve mülke verilen zararın kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Resmi olmayan rakamlara göre, ülke nüfusunun dörtte birini oluşturuyor.

Kaynak:

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.