Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Maduro, ikinci dönem görevi için yemin edecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Ocak 2019 | _10 _Ocak _2019 Perşembe 13:49

Venezuela Başkanı Maduro’nun bugün ikinci dönem göreve başlamak için yemin edeceği öğrenildi.

 

Ülkedeki devam ederken Maduro’ya görevi bırakması için uluslararası çağrılar artıyor.Siyasi ve ekonomik krizle sarsılan Güney ülkesi Venezuela’da Birleşmiş Milletler () rakamlarına göre 3 milyondan fazla Venezuelalı ülkeyi terk ederken, Devlet Başkanı Maduro ikinci dönem görevine başlamak için bugün yemin edecek.

Bir düzine Latin Amerika ülkesi ve Kanada Maduro’nun geçen yıl yapılan seçimlerde tekrar seçilmesinin meşruluğunu reddederken, ABD, yolsuzlukla itham ettiği Venezuelalı yetkililere uyguluyor. de Venezuela’daki insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek Maduro yönetimine uyguluyor.

Ancak Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ve Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales gibi Maduro’ya desteklerini göstermek için Karakas’a gelen birçok lider de bulunuyor. ’den de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın törene katılacağı bildirildi.

Maduro’nun popülaritesi hiper enflasyon, yükselen otoriterlik ve kıtlığın Venezuelalıların ülkeyi terk etmesine yol açması nedeniyle düşerken, Maduro devlet desteği alan gecekondu mahallelerinde destekçi buluyor.

zengini Venezuela Maduro göreve geldiğinde günde 3,5 milyon varil üretirken bugün bu rakam üçte bir oranına düşmüş durumda. Eleştiriler ve devlet şirketi PDVSA’nın kötü yönetilmesine odaklanıyor. Ülkeden göç etmeyip kalan Venezuelalılar ise dünyanın en büyük rezervine sahip ülkelerinde aylık 5 dolarlık asgari ücretle geçinmek zorunda.

Hiperenflasyonla boğuşan Venezuela’da ekonomik kriz nedeniyle bir süredir gıda ve ilaç kıtlığı yaşanıyor. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro kendisini diktatör olmakla eleştirenlere karşı çıkıyor ve bu durumdan, ülkesine “ekonomik savaş” açmakla suçladığı ABD’yi sorumlu tutuyor.

Maduro’nun Mayıs ayında yapılan muhalefetin boykot ettiği cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 67,7’sini alarak seçildiği açıklanmıştı.

Kaynak: Reuters

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.