Macron’un konuşması tartışmalara neden oldu!

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Kasım 2018 | 30 Safer 1440 Perşembe 20:13

1940’larda Fransız Yahudilerini Nazilere teslim eden Fransız Mareşal Philippe Petain’in Birinci Savaşı askerleri ile anılma sorunsalı tartışmaya sebep oldu. Cumhurbaşkanı Emmanuel ’un, “Mareşal Petain Birinci Dünya Savaşı’nın büyük askerlerindendi, anılmasını meşru buluyorum” ifadesini sarf etmesi üzerine büyüyen tartışmaya Cumhurbaşkanlığından geldi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Mareşal Petain’in anılacak 8 mareşalden biri olduğu ancak sadece Petain’in mezarına çiçek bırakılmayacağı ifade edildi.

Konu ile alakalı bildiri yayınlayan Fransa Kurumları Temsilci (CRİF), Macron’un açıklamasından dolayı şoke olduklarını paylaştı.

Öte yandan, eleştirilen hükumet kanadından Sözcüsü Benjamin Griveaux açıklama yaptı. Sözcü Griveaux, “Petain 1914’te ülkeye hizmet etti, 1940’ta ise etti” yorumunda bulundu.

Birinci Dünya Savaşı’nın Verdun cephesinde büyük gösteren Mareşal Petain, daha sonra Nazilerle işbirliği yapmış ve ülkedeki Yahudileri ölüm ve çalışma kamplarına göndermişti. Öte yandan Mareşal Petain Fransa’nın aşırı sağının saygı duyduğu ve savunduğu bir mareşal olmaya devam ediyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın