Macron, Trump ve May ile görüştü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Nisan 2018 | 28 Recep 1439 Cumartesi 23:40

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye’de siyasi, kimyasal ve insani konularda inisiyatifi ele almalıdır.” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un, Başkanı Donald Trump ve İngiltere Başbakanı Theresa May ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee‘den yapılan yazılı açıklamada, Macron’un ABD Başkanı Trump ve İngiltere Başbakanı May ile yaptığı telefon görüşmesinde, Macron’un, Suriye’de hedefine ulaşan rejimin kimyasal kapasitesine yönelik operasyondaki başarıdan ve Fransız, Amerikan ve İngiliz güçleri arası üstün iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği kaydedildi.

Suriye’nin sonunda barışa erişmesi ve halkın korunması amacıyla BMGK’nin birlik içinde etmesi gerekliliğine vurgu yapılan açıklamada, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye’de siyasi, kimyasal ve insani konularda inisiyatifi ele almalıdır.” ifadelerine yer verildi.

İlgilinizi Çekebilir:  Bakan Bak ile Bilal Erdoğan'a Filistin Özel Hizmet Ödülü

Öte yandan Fransa Genelkurmay Başkanı François Lecointre ile bir basın toplantısı düzenleyen Fransa Bakanı Florence Parly, Suriye’ye düzenlenen operasyonun hedefine ulaştığını, rejimin, kimyasal üretme kapasitesinin azaltıldığını belirterek, bundan sonra diplomatik ve insani alanda faaliyete geçmenin zamanı olduğunu söyledi.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye rejimine yönelik dün geceki saldırısı kapsamında başkent Şam yakınında bir kimyasal silah , ’un batısında yer alan bir kimyasal silah deposu ile kimyasal silahlarla ilişkili bir komuta merkezinin vurulduğu bildirilmişti.

Gereksizse Sil