Macron istifa ederse ne olacak?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Aralık 2018 | 1 Rebiülahir 1440 Cumartesi 16:44

’da süren sarı yelekliler protestoları Cumhurbaşkanı ’un istifası ile sonuçlanır mı? istifa ederse ne olacak?

 

Fransa’da hükümetin akaryakıt fiyatlarına getirdiği zamları protesto eden ‘Sarı Yelekliler’, ve ülke genelinde şiddetli protestolarına devam ediyor.

Gösterilerin dördüncü haftaya girmesine ithafen cumartesi yapılan eylemler sosyal medyada ‘dördüncü perde’ olarak adlandırılıyor.

Gösterilerde tansiyon yükselirken, eylemciler Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un istifasını istiyor. Yerel basın her ne kadar Macron’un istifa etmesi ihtimalinin zayıf olduğunu belirtse de, Fransız tarihinde böyle krizler daha önce yaşandı.

Beşinci Fransız Cumhuriyeti Anayasası’na göre cumhurbaşkanının istifa etmesi durumunda, yerine Fransa Parlamentosu’nun üst kanadı olan Senato başkanı geçici olarak görevi devralıyor.

Böylelikle Macron’un istifa etmesi halinde Senato Başkanı Gerard Larcher’in geçici cumhurbaşkanı olur.

Anayasanın 7. maddesine göre, eski cumhurbaşkanının istifasından sonraki 20 ile 35 gün arasında yeniden seçimlerin yapılması gerekiyor.

Fransa’da ’in, Senato’dan daha fazla yetkiye sahip olmasına rağmen başkanı cumhurbaşkanlığı görevini devralmıyor. Anayasaya göre ülkedeki kurumsal istikrarı temsil eden senato meclisi asla feshedilemiyor.

Ayrıca geçici cumhurbaşkanı, makamının bütün yetkilerini kullanamıyor. Bu süreçte oylaması ile anayasal değişiklik yapılamıyor, meclis de feshedilemiyor.

Beşinci Cumhuriyet tarihinde sadece bir kez bir cumhurbaşkanı istifa etmişti.

28 Nisan 1969’da dönemim Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle, Fransız senatosunun yetkilerini sınırlandırıp yerel meclislere daha çok yetki vermek isteyen değişikliğin referandumda reddedilmesinden sonra görevinden istifa etmişti.

Birçok kişi, bu referandumun, 1968 olaylarından sonra istifa etmek isteyen de Gaulle’ün bilinçli politik intiharı olduğunu düşünüyor.

Daha sonra de Gaulle’ün yerine cumhurbaşkanı seçilen Georges Pompidou da cumhurbaşkanlığı süresi sona ermeden 1974’te Paris’te kanserden hayatını kaybetmişti.

Her iki olayda da dönemin Senato Başkanı Alain Poher geçici olarak cumhurbaşkanı olmuştu.

Paris dört haftadır süren protestolar üzerine akaryakıt zamlarını önce altı ay süreyle askıya almış, ardından tamamen iptal edilmişti. Ancak hükümetin adımlarını yeterli bulmayan eylemleri devam ettirmeye kararlı. (Euronews)

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın