‘Macaristan’ın AB üyeliği askıya alınsın’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Eylül 2016 | 12 Zilhicce 1437 Salı 11:32

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, ’ın Birliği’nin temel değerlerini ağır şekilde ihlâl ettiğini belirterek, AB üyeliğinin askıya alınması hatta birlikten çıkarılması gerektiğini söyledi.

Asselborn Macaristan hükümetinin mültecilere yönelik tavrını, ülkedeki yargı bağımsızlığı ve basın özgürlüğüne müdahaleleri eleştirdi.

“Macar hükümeti neredeyse polise mültecileri vurma emri verme noktasına geldi” diyen Lüksemburg Dışişleri Bakanı, “AB, temel değerleri hiç sayan ülkeleri geçici olarak birlik dışına çıkarmalı, hatta gerekli görülürse bu ülkeleri birlikten ihraç etmeli. Bu, birliği ve AB’nin değerlerini korumanın tek yolu” diye konuştu.

Asselborn açıklamaları Alman Die Welt gazetesine yaptı.

İlgilinizi Çekebilir:  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: NATO'yu bir arada tutan bağlar zorlanıyor

AB liderleri, birliğin geleceğini görüşmek üzere Cuma günü Slovakya’da bir araya gelecek.

Asselborn’un sert açıklamalarına Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier cevap verdi.

Steinmeier, Lüksemburglu mevkidaşının açıklamalarına katılmadığını belirterek Macaristan’ın mültecilere yönelik sert politikası nedeniyle dışına itilmesinin Avrupa’nın görüşünü yansıtmadığını belirtti.

Steinmeier, “Macaristan’ın bazı birlik üyelerinin sabrını zorladığını anlayabiliyorum ama AB üyesi bir ülkeye kapıyı göstermememiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

BBC Türkçe

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın