Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Luke Hava Üssü’ndeki Türk F-35 pilotlarının uçuşları durduruldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Haziran 2019 | 9 Şevval 1440 Çarşamba 03:57

’nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü Komutanı Tuğgeneral Tod Canterbury’nin, hava üssünde gören Türk F-35 pilotlarının uçuşlarını “güvenlik gerekçesiyle” durdurduğu bildirildi.

Konuyla ilgili AA muhabirine yapan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, “Luke Üs Komutanı Tuğgeneral Tod Canterbury, geçen günü (Türk pilotları için) operasyonel duraklama emri verdi. Komutan, komutanlardan beklediğimiz üzere, güvenliğe odaklanıyor. Bu, Vekili Patrick Shanahan’ın, ’a gönderdiği mektuba aksi bir niyet taşımıyor.” değerlendirmesini yaptı.
‘GİVENLİK TEHDİDİ TEŞKİL EDİYOR’ İDDİASI

Türk pilotlarının herhangi bir güvenlik tehdidi teşkil etmediği halde üs komutanının böyle bir karar vermiş olması ise dikkat çekti.

Üs komutanının iki ülke arasındaki tansiyonun, pilotların dikkatini dağıtabileceği gerekçesi ile tıpkı ailevi durumlarda olduğu gibi uçuş durdurma emri vermiş olabileceği belirtiliyor.

– Pentagon’dan F-35 programı açıklaması

Ayrıca AA muhabirine açıklamada bulunan Pentagon Sözcüsü Yarbay Mike Andrews da “Bakanlık Luke Hava Üssü’ndeki Türk pilotlarının uçmadığının farkındadır. politikasını değiştirmezse Türk müttefiklerimizle F-35 programına katılımlarını azaltmak üzere birlikte çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Türk Hava Kuvvetlerine bağlı 2’si eğitmen 4 pilot ile 20 bakım personeli, Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü’nde görev yapıyordu.

Türkiye’nin, ’dan S-400 sistemi almasını istemeyen ABD yönetimi, Türkiye’nin satın aldığı F-35’lerin teslim edilmemesi de dahil bazı yaptırımları uygulamak üzere adım atabileceğini ifade ediyor.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.