Lübnan’dan İsrail’in ihlaline tepki geldi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Nisan 2018 | 26 Recep 1439 Perşembe 22:28

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail’in ülkesinin hava sahasını kullanmasını egemenliğe yönelik bir olarak değerlendirerek, böyle bir ihlalin kabul edilemeyeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Avn, oturumundaki konuşmasında, İsrail’in herhangi bir Arap ülkesine saldırısının, Lübnan tarafından kınandığını belirterek, “İsrail savaş uçaklarının Lübnan hava sahasını kullanması egemenliğimize yönelik bir saldırıdır. İsrail’in hava sahamızı ihlalini kabul etmeyiz.” dedi.

Avn, ayrıca İsrail’in egemenliğe yönelik ihlali gerekçesiyle Güvenlik Konseyi’ne şikayet edileceğini kaydetti.

Said Hariri ise bölgedeki gelişmelere değindiği konuşmasında, “Bu gelişmelerden kaynaklanabilecek sorunlardan Lübnan’ın etkilenmemesi için çaba sarf ediyoruz.” diye konuştu.

Lübnan ordusu, geçen salı günü İsrail’e ait 4 savaş uçağının, Cuneyh kentinin batı açıklarından doğu yönüne doğru deniz üzerinden Lübnan hava sahasını ihlal ettiğini, Baalbek kentine ulaştıktan sonra ülkenin hava sahasından çıktığını bildirmişti.

Savunma Bakanlığı hafta başında İsrail’e ait iki F-15 savaş uçağının Suriye hava sahasına girmeden T-4 hava üssüne 8 füze attığını açıklamıştı.

T-4 askeri havaalanı, rejimin özellikle son dönemde Doğu Guta’daki saldırılarını düzenleyen uçakların kalktığı üs olarak biliniyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın