Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Lübnan’daki Türkmenlerden Türkiye’ye destek gösterisi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Eylül 2019 | 12 Muharrem 1441 Çarşamba 21:32

’da yaşayan Türkmenler, geçen hafta provokatif eyleme maruz kalan Türkiye’nin Büyükelçiliği önünde gösterisi düzenledi.

Ülkenin kuzeyindeki Akkar ve Trablusşam kentlerinde yaşayan bir Türkmen, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın 31 Ağustos’ta Osmanlı Devleti ile ilgili sarf ettiği skandal ifadeler ve birkaç gün sonra Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliğine yönelik provokatif eylemi etti.

Başkent Beyrut’un kuzeyindeki Büyükelçiliğinin ana girişine ve Lübnan bayraklarıyla yapan Türkmen grup, gösterinin ardından Türkiye’nin Beyrut Hakan Çakıl’ı makamında etti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, Lübnan Devleti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla 31 Ağustos’ta yaptığı televizyon konuşmasında, “Osmanlı boyunduruğundan kurtulma girişimlerinin tümünün şiddet, ve mezhep çekişmesiyle sonuçlandığı” iddiasında bulunmuştu. Avn’ın açıklaması, Türkiye’nin yanı sıra Lübnan’ın farklı kesimlerinden de tepki görmüştü.

Cumhurbaşkanı Avn’ın skandal açıklamasının ardından 5 Eylül’de de Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği’ne yönelik provokatif eylemde bulunuldu, eylemi yapan kişilerin Avn’ın siyasi partisi Özgür Yurtseverler Hareketi’ne bağlı bir grup olduğu belirtildi.

Kaynak:

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.