Lübnan Başbakanı Hariri Filistin heyetini kabul etti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Aralık 2018 | 29 Rebiülevvel 1440 Cuma 05:21

Başbakanı Saad Hariri, “Filistin’e destek turu” kapsamında dün ’a gelen Hamas’ın Filistin Parlamentosu’ndaki grubundan bir heyeti kabul etti.

Heyete başkanlık eden Hamas Siyasi Büro Üyesi ve Filistin Parlamentosu’ndaki ve Islah Bloku Başkanı , görüşmeye ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Lübnan Başbakanı ile ülkedeki ve içinde bulundukları şartları iyileştirilme yolları ile Gazze’deki insani durumu ele aldıklarını belirtti.

Lübnan’ın Filistinlilerin yanında olduğunu attığı adımlarla gösterdiğini dile getiren Zehhar, hükümetin ülkedeki Filistinli mültecilerin yaşam şartlarını iyileştirmek için uluslararası alanda maddi destek toplamayı başardığını ifade etti.

– Filistin heyeti Lübnan Başkanı ile görüştü

Filistinli , başkent Beyrut’ta Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ile de bir araya geldi.

Görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada Zehhar, Lübnan Meclis Başkanı ile Filistin’in birliği meselesinin yanı sıra Arap ülkeleri ve Lübnan ile Filistin arasında uygulanabilir iş birliği alanlarında adım atılması konularını görüştüklerini ifade etti.

Zehhar ayrıca İsrail’in başta Lübnan olmak üzere Arap ülkelerine yönelik saldırgan tutumunu reddettiklerini kaydetti.

Hamas’a bağlı Değişim ve Islah Bloku Başkanı Mahmud ez-Zehhar başkanlığındaki bir heyetin 2 Aralık Pazar günü Filistin halkına destek amacıyla 3 kıtayı kapsayan bir tura çıktığı açıklanmıştı.

Lübnan makamlarının 2016 yılı verilerine göre ülkede 592 bin 711 Filistinli bulunuyor. UNRWA’nın Mart 2016 verilerine göre ise Lübnan’daki kayıtlı Filistinli sayısı 495 bin 292 olarak ifade ediliyor.

 

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın