Liderleri öldürülen Husiler panikte

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 24 Nisan 2018 | 8 Şaban 1439 Salı 06:16

İran destekli militanlar, geçtiğimiz hafta yaşanan çatışmalarda büyük kayıp verdi. Arap Koalisyonu’nun hava desteğiyle ilerleyen Ulusal Ordusu ve Halk Direniş Komiteleri (HDG) Husilere bağlı 10 saha komutanını öldürdü.

Husilerin verdikleri bu kayıplar, darbeci grubun son zamanlarda Yemen Ulusal Ordusu ve HDG güçlerinin ilerleyişi karşısında panik içinde hareket ettiği bir döneme denk gelirken, Husilere vurulmuş büyük bir niteliği taşıyor.

200’den fazla Husi militan öldürüldü

Şarku’l Avsat’a bilgi veren kaynaklar, geçtiğimiz hafta yaşanan çatışmalardan 200’ü aşkın Husi militanın öldürüldüğünü bildirdi. Edinilen bilgilere göre, Husiler cepheye yeni katılan militanların etkilenmemesi için bu kayıpları gizliyor.

Yemen’in Husi darbeciler tarafından işgal edilen başkenti Sana’da dün, Husi militanların ’a yönelik gerçekleştirdiği balistik füze saldırılarının operasyon komutanı olarak bilinen Nasır el-Kubri için bir cenaze töreni düzenlendi. Kubri, geçtiğimiz hafta, Yemen’in kuzeyindeki Sade ilinin sınırına yakın bir bölgesinde topraklarına yönelik füze saldırısı gerçekleştirmeye hazırlandığı esnada Arap Koalisyonu’na ait savaş uçaklarının düzenlediği bombardımanlarda öldü.

Ebu Salih künyesiyle tanınan el-Kubri, Yemen’de eski rejime bağlı (Ali Abdullah Salih yönetimi) bir subayken darbe sonrası Husilerin saflarına katılarak Sade’deki cephelerde görev almıştı. Kubri, geçtiğimiz Aralık ayında Sana’da meydana gelen ve eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in öldürüldüğü olaylarda, Salih’e bağlı Genel Halk Kongresi Partisi (GHK) güçlerine karşı Husilerin yanında durmuştu.

GHK kaynaklarının Şarku’l Avsat’a verdiği bilgiye göre, Kubri, Aralık ayındaki olaylarda partiye bağlı Yemen el-Yevm kanalına baskın düzenleyerek, 40 personelini gözaltına alarak askeri grubun liderliğini yapmıştı.

Kubri’nin ölümünün şokunu atlatamayan Husiler, Sade’nin batısında Suudi Arabistan sınırına yakın bir bölgede, saha komutanlarından Carullah Salim Cauri’nin Arap Koalisyonu tarafından öldürülmesiyle bir kez daha sarsıldı.

Sana’daki istihbarat kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Cauri, İran ve Lübnan’da askeri eğitim alan önemli Husi liderlerden biriydi. Darbeciler, Cauri’yi Sade’nin batı bölgesinde Yemen Ulusal Ordusu ve HDG’nin ilerleyişini durdurmak için görevlendirmişti.

Husiler, deniz kuvvetlerini yöneten önemli liderlerinden el-Saadi’nin Arap Koalisyonu tarafından Yemen sahil kasabalarından el-Salif kasabası yakınlarında düzenlediği bir hava saldırısında öldürülmesiyle büyük bir darbe aldı. Saadi’nin yanı sıra yardımcısı Salah el-Şerkai de öldürüldü. Her iki lider de darbe sonrası Husilerin merkezi konumundaki Sade’de önemli görevler üstlenmişti.

İran’da yoğun bir askeri eğitimden geçen Saadi ve Şerkai, darbe öncesi İran tarafından Husilere silah ulaştırmak üzere gönderildikten sonra tarafından el konulan Cihan1 adlı lojistik gemisinde bulunuyordu. İki lider Husilerin Sana’yı işgal etmesinden sonra hapishaneden çıkarılmıştı.

Son bir hafta içinde öldürülen Husi liderler arasında, Yemen Ulusal Ordusu güçlerinin ele geçirdiği Midi kenti etrafında sürdürülen operasyonlarda öldürülen Akil el-Şami, Husilerin dini mercii olarak bilinen Muhammed el-Mataa’nın oğlu Yunus el-Mataa da bulunuyor. Muhammed el-Mataa, Husilere muhalefet eden herkesi eden ve öldürülmelerini helal gören bir fetva yayınlamıştı.

Husilerin basın yayın sorumlusu öldürüldü

Şarku’l Avsat’a bilgi veren Sade’deki yerel kaynaklar, Arap Koalisyonuna ait savaş uçaklarının bölgede gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda Husilerin basın yayın sorumlusu Celal el-Nabi’nin öldüğünü bildirdi. El-Nabi, 2004 yılında Husilerin Yemen devletine karşı başlattığı silahlı isyanda öldürülen Husi liderlerden Zeyd Ali Salih’in ismini taşıyan basın yayın kuruluşunu yönetiyordu.

Ulusal ordu ve Husiler arasında çatışmaların giderek arttığı Sana’nın doğusundaki Nehm bölgesinde ise Arap Koalisyonu kuvvetlerinin iki gün önce düzenlediği hava bombardımanında Husi lider Abdulaziz el-Asre de öldürüldü.

Yemen Ulusal Ordusu resmi internet sitesi September.news’te yer alan habere göre, Yemen-Suudi Arabistan sınırındaki el-Maslub cephesinde iki gün önce yaşanan çatışmalarda, Husi liderlerden Halid Mübarek öldürüldü. Haberde, öldürülen Ebu Talib lakaplı Husi lider Halid Mübarek, el-Malub genel komutanlığını yürüttüğü bilgisi yer aldı.

Arap Koalisyonu’na ait savaş uçaklarının, Yemen’in batısındaki Taiz kenti yakınlarında Husilere ait mevzilere yönelik düzenlediği bombardımanlarda onlarca Husi militan öldü. Resmi kaynaklar, bombardımanda öldürülen Husi militanlar arasında Husi liderlerden Emin el-Hadşi de bulunuyor.

Darbe yönetimi tarafından iki gün önce yapılan açıklamada, Husilerin kontrolündeki sağlık merkezlerinin bugüne kadar 63 bin yaralı militana sağlık hizmeti verildiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu militanların tamamının Yemen Ulusal Ordusu ile girdikleri çatışmada ya da Arap Koalisyonu tarafından düzenlenen bombardımanlarda yaralandığı belirtildi.

İran destekli Husilerin kayıpları, liderleri arasında paniğe sebep olurken, önde gelen Husi liderler, Arap Koalisyonu uçaklarına hedef olmamak için gizleniyor.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın