Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Libya’daki mültecilerin tahliyesi için mutabakat zaptı imzalandı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Eylül 2019 | 12 Muharrem 1441 Çarşamba 07:45

, BMMYK ve Birliği arasında imzalanan mutabakat zaptı uyarınca ilk etapta, Boynuzu’ndan gelen 500 kişilik grup tahliye edilecek.

Ruanda Hükümeti, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Afrika Birliği, Libya‘daki tahliyesi için geçiş mekanizması kurulmasını öngören mutabakat zaptına imza attı.

BMMYK Sözcüsü Babar Baloch, Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, Ruanda, BMMYK ve Afrika Birliği arasındaki anlaşmanın bugün imzalandığını belirterek, “Bu hayata tutunacak bir dal.” ifadesini kullandı.

uyarınca, Ruanda Hükümetinin şu anda Libya’daki gözaltı merkezlerinde tutulan mültecilere ve sığınmacılara koruma sağlayacağını aktaran Baloch, bu kişilerin gönüllülük prensibine bağlı olarak kendi güvenlikleri için Libya’dan Ruanda’ya transfer edileceklerini söyledi.

Baloch, ilk etapta Afrika Boynuzu’ndan gelen aralarında risk altındaki çocuk ve gençlerin de olduğu 500 kişilik grubun tahliye edileceği bilgisini paylaştı.

BMMYK’nin, ’den bu yana Libya’daki 4 bin 400 ve sığınmacıyı tahliye ettiğini anımsatan Baloch, halen Libya’da kötü koşullar altındaki gözaltı merkezlerinde, tahliye edilmeyi bekleyen 4 bin 700 kişinin bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.