‘Libya’da Hafter’in saldırıları uluslararası barışı tehdit ediyor’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Mayıs 2019 | 9 Ramazan 1440 Salı 04:02

Avrupa Birliği (AB), silahlı  Halife Hafter‘e bağlı güçlerin yaklaşık bir ay önce Trablus’a başlattığı operasyonun, Libya’nın istikrarına ve uluslararası barışa tehdit oluşturduğunu bildirdi.

AB toplantısının ardından kabul edilen bildiride, “Libya Ordusu‘nun başkent Trablus’a başlattığı askeri ve sonrasında başkent içinde ve etrafında yükselen tansiyon, uluslararası ve güvenlik ile Libya’nın istikrarını tehdit etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Bildiride, Hafter’in saldırılarının ülke genelinde terör riskini de artırdığına dikkat çekilerek “AB, Libya’nın egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan bağlılığını yinelemektedir.” ifadesi kullanıldı.

AB’nin çatışmalar nedeniyle yaşanan kayıplardan ve iç göçten endişe duyduğuna değinilen bildiride, “Yoğun yerleşim alanlarına ayrım gözetmeksizin yapılan saldırılar savaş işlenmesine yol açabilir. Uluslararası insani hukuku ihlal edenler yargılanmalıdır.” çağrısında bulunuldu.

Libya’daki çatışmalar

General Halife Hafter, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da saldırı emri vermiş, bunun üzerine Ulusal Mutabakat birlikleri de Burkan el-Gadab operasyonunu başlatmıştı.

Libya’da uluslararası tanınırlığa sahip UMH birlikleri ile Hafter’e bağlı güçler arasındaki çatışmalar yaklaşık bir aydır devam ediyor.

Dünya Örgütünün son açıkladığı bilgilere göre, Trablus ve çevresindeki çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 400’ü aştı.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.