Libya’da bilanço ağırlaşıyor: 174 ölü, 756 yaralı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Nisan 2019 | 11 Şaban 1440 Salı 17:04

Dünya Örgütü (DSÖ), Libya’nın başkenti Trablus’taki çatışmalarda şimdiye dek en az 174 kişinin öldüğünü, 756 kişinin yaralandığını bildirdi.

 

DSÖ Sözcüsü Tarık Jasareviç, Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, General Halife Hafter’in 4 Nisan’da Trablus’u ele geçirmek için saldırı emriyle patlak veren olaylara değindi.

Sözcü Jasareviç, Trablus’taki çatışmalarda bugüne kadar 14’ü 174 kişinin hayatını kaybettiğini, 36’sı 756 kişinin yaralandığını aktardı.

DSÖ Libya da sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, hastanelere ilave cerrahi personel görevlendirildiği bilgisini paylaştı.

Öte yandan, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisine (OCHA) göre, Trablus çevresindeki çatışmalar dün itibarıyla 18 bin sivili yerinden etti. Bunların 6 binine yapıldı. Bölgedeki gözaltı merkezlerinde tutulan yaklaşık 3 bin ve düzensiz göçmen de çatışmalar nedeniyle kapana kısılmış durumda.

Libya’nın doğusundaki güçlerin General Halife Hafter, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da saldırı emri vermiş, bunun üzerine UMH birlikleri de “Burkan el-Gadab” operasyonunu başlatmıştı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın