Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nden Hafter’e: Geldiğiniz yere dönün

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Nisan 2019 | 9 Şaban 1440 Pazar 11:26

Libya Mutabakat Hükümeti (UMH) Sözcüsü Muhanned Yunus, UMH’nin bir ateşkesi memnuniyetle karşılayacağını ancak bunun için Hafter güçlerinin şu anki pozisyonlarında kalmamaları ve geldikleri yere dönmelerinin şart olduğunu söyledi.

 

Yunus, Trablus’ta düzenlediği basın toplantısında, “Eski şartlara göre bir siyasi çözümden bahsetmenin zamanı geçti ama aynı zamanda UMH bir ateşkesi memnuniyetle karşılar.” dedi.

Başkanlık Konseyi Başkanı Serrac’ın siyasi bir çözüm için bütün devletlerle iletişim halinde olduğunu belirten Yunus, “Uluslararası alanda değil siyasi bir çözüm vurgusu var.” ifadesini kullandı.

Yunus, UMH’nin bir ateşkesi memnuniyetle karşılayacağını ancak bunun için Hafter güçlerinin şu anki pozisyonlarında kalmamaları ve geldikleri yere dönmelerinin şart olduğunu bildirdi.

Trablus’a yönelik saldırıyı kışkırtan dış müdahalelere yönelik tavır alacaklarını dile getiren Yunus, güçlerinin pozisyonundan hücum aşamasına geçtiğini söyledi.

“Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hafter’e destek verdiği yönünde bilgiler var ancak kesin değil.” diyen Yunus, çatışmalar sebebiyle binlerce kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Yunus, Hafter güçlerinin ihlallerinin belgeleneceğini ve hukuki adımların atılacağını belirtti.

Wall Street Journal gazetesinde dün yayımlanan ve Suudi hükümetinden üst düzey yetkililere dayandırılan haberde, Suudi Arabistan’ın General Hafter’in Trablus’u ele geçirmek için başlattığı operasyona destek için milyonlarca yardım sözü verdiği ileri sürülmüştü. Haberde, ismi açıklanmayan bir Suudi yetkilinin, “Oldukça cömerttik.” ifadesine yer verilmişti.

HAFTER’İN TRABLUS SALDIRISI
Libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da emri vermiş, bunun üzerine UMH birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı.

Örgütü, Trablus’taki çatışmalarda bir haftada 7’si 75 kişinin öldüğünü, 323 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Meşruiyet krizinin 2011 yılından bu yana sürdüğü Libya’da, uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti birlikleri ile Hafter’e bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.