Lavrov: “Bab’daki TSK’ya saldırıyı biz de, Esed de yapmadı”

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Aralık 2016

Uçak krizinin ardından ilk kez Türkiye’yi ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçen hafta El Bâb yakınlarında Türk askerlerini hedef alan saldırıya ilişkin “SaldIrıyı ne Rusya ne de Suriye rejimi yapmıştır” dedi. Basın toplantısında yapılan tercümede Lavrov’un sözü yanlış çevrilmiş ve “Rusya olarak hiç ilgimiz yok, Suriye tarafından yapılan bir saldırı.” dediği duyurulmuştu.

İki Dışişleri Bakanı Alanya’da bir araya geldi, görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.  Basın toplantısında 24 Kasım’da El Bâb yakınlarında Türk askerini hedef alan saldırıya ilişkin bir soruyu yanıtlayan Lavrov, “24 Kasım’da Türk askerlerinin hayatını kaybettiği saldırıyı ne Rusya ne de Suriye rejimi yapmıştır. Biz şu anda terörizmle mücadele ediyoruz. Buna konsantre olduk” dedi.

Basın toplantısında yapılan tercümede Lavrov’un sözü yanlış çevrilmiş ve “Rusya olarak hiç ilgimiz yok, Suriye tarafından yapılan bir saldırı.” dediği duyurulmuştu. Daha sonra Türk ve Rus tarafları tercümenin yanlış yapıldığını duyurdu.

Lavrov, saldırıya ilişkin olarak Türkiye ile ortak görüşte olduklarını söyledi.

Çavuşoğlu, Fırat Kalkanı Harekatına ilişkin olarak “Suriye’nin toprak bütünlüğünde Rusya’yla ortak anlayışımız var. Siyasi çözüm çabasının kısa sürede sonuçlanacağını umut ediyoruz” dedi.

İlgilinizi Çekebilir:  Altı sıfırlı Türk Lirası'yla büyük vurgun

Vize serbestisi

Basın toplantısında geçtiğimiz yıl yaşanan uçak krizinin ardından kaldırılan vize serbestisinin yeniden başlamasına ilişkin görüşmeler de gündeme geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Vizelerin tamamen kaldırılmasını arzu ediyoruz. Rusya vatandaşlarının pasaporta gerek duymadan kimlikle gelmelerini istiyoruz” derken,  Lavrov “Vize kaldırılmadan önce güvenlikle ilgili konuları çözmek lazım. Terörle ilgili kişilerin hareketini kısıtlama çalışmaları yapılacak” ifadelerini kullandı.

Fetih Medya – Haber Merkezi

 

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?