Lavrov: “Bab’daki TSK’ya saldırıyı biz de, Esed de yapmadı”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Aralık 2016 | 2 Rebiülevvel 1438 Perşembe 13:54

Uçak krizinin ardından ilk kez ’yi ziyaret eden Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçen hafta El Bâb yakınlarında Türk askerlerini hedef alan saldırıya ilişkin “SaldIrıyı ne ne de rejimi yapmıştır” dedi. Basın toplantısında yapılan tercümede Lavrov’un sözü yanlış çevrilmiş ve “Rusya olarak hiç ilgimiz yok, tarafından yapılan bir .” dediği duyurulmuştu.

İki Dışişleri Bakanı Alanya’da bir araya geldi, görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.  Basın toplantısında 24 Kasım’da El Bâb yakınlarında Türk askerini hedef alan saldırıya ilişkin bir soruyu yanıtlayan Lavrov, “24 Kasım’da Türk askerlerinin hayatını kaybettiği saldırıyı ne Rusya ne de Suriye rejimi yapmıştır. Biz şu anda terörizmle mücadele ediyoruz. Buna konsantre olduk” dedi.

Basın toplantısında yapılan tercümede Lavrov’un sözü yanlış çevrilmiş ve “Rusya olarak hiç ilgimiz yok, Suriye tarafından yapılan bir saldırı.” dediği duyurulmuştu. Daha sonra Türk ve tarafları tercümenin yanlış yapıldığını duyurdu.

İlgilinizi Çekebilir:  DAEŞ'den rejim hattına 'yarma' saldırısı

Lavrov, saldırıya ilişkin olarak Türkiye ile ortak görüşte olduklarını söyledi.

Çavuşoğlu, Harekatına ilişkin olarak “Suriye’nin toprak bütünlüğünde Rusya’yla ortak anlayışımız var. Siyasi çözüm çabasının kısa sürede sonuçlanacağını umut ediyoruz” dedi.

Vize serbestisi

Basın toplantısında geçtiğimiz yıl yaşanan uçak krizinin ardından kaldırılan vize serbestisinin yeniden başlamasına ilişkin görüşmeler de gündeme geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Vizelerin tamamen kaldırılmasını arzu ediyoruz. Rusya vatandaşlarının pasaporta gerek duymadan kimlikle gelmelerini istiyoruz” derken,  Lavrov “Vize kaldırılmadan önce güvenlikle ilgili konuları çözmek lazım. Terörle ilgili kişilerin hareketini kısıtlama çalışmaları yapılacak” ifadelerini kullandı.

Fetih Medya – Haber Merkezi

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın