Kuzey ve Güney Kore ilişkileri gelişmeye devam ediyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Nisan 2018 | 17 Recep 1439 Salı 02:08

Kim Jong-un ve eşi Ri Sol-ju, başkent Pyongyang’da 1 Nisan günü gerçekleşen bir konserde Güney Koreli şarkıcıları dinledi. Nitekim böylece Kuzey Koreli bir lider, başkent Pyongyang’da ilk kez Güney Koreli şarkıcıların gerçekleştirdiği bir konsere katılmış oldu. Bu durum, teknik açıdan hala savaşta olan iki ülke arasındaki yakınlaşmayı daha da pekiştirdi.

Güney Koreli sanatçıların 10 yıldan daha uzun bir süredir Kuzey ’de ilk defa gerçekleştirdiği konser, bin 500 kişi kapasiteli Büyük Pyongyang Tiyatro binasında yapıldı.

Konser iki saat sürerken, günün erken saatlerinde de Güney Koreli tekvandocular bir performans gerçekleştirdi.

Kuzey ve Güney Kore sporcuları, geçtiğimiz Şubat ayında Pyeongchang’daki Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde yarımadayı temsil eden tek altında yürümüştü. İki ülke ilişkilerinin gelişmesi, 10 yıldan uzun bir süredir 27 Nisan’da ülke liderleri arasında bir zirvenin gerçekleşmesine kapı araladı.

Öte yandan Güney Koreli şarkıcılar, yarın da Kuzey Koreli sanatçılarla birlikte başka bir konsere daha katılacak.

Söz konusu bu gelişmeler, Pyongyang’ın nükleer ve füze testleri nedeniyle iki komşu ülke arasındaki azalması ve içerisinde bulunduğumuz Nisan ayında yapılacak girişimleri kapsamında yaşandı.

Ancak bu sakin atmosfere rağmen, Güney Kore ve ABD dün Pyongyang ile diplomatik açılım ışığında her zamankinden daha korunaklı bir ortak tatbikata başladı.

Her yıl gerçekleştirilen ‘Key Resolve’ ve ‘Foal Eagle’ isimli ortak tatbikat, Şubat ayında Güney Kore’de gerçekleşen 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’na denk gelmesi sebebiyle ertelenmişti.

Her yıl uzun bir süre devam eden tatbikatların bu yıl 1 ayla sınırlı kalacağı belirtildi. Bu bağlamda Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, iki müttefik ülkenin de tatbikatlar sırasında bazı stratejik silahları kullanmaktan kaçınacağı ifade edildi.

Gerçekleştirilen tatbikatlar, Kore Yarımadası’nda her zaman bir gerginlik kaynağı olmakta. Öyle ki Pyongyang bu tatbikatların kendi topraklarını ettiğini düşünüyor. Ancak Güney Koreli bir yetkili, Mart ayı başlarında Pyongyang’ı etmiş ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, Washington ve Seul ortak tatbikatlarına devam etme kararını ‘anladığını’ söylemişti.

Foal Eagle kara tatbikatlarına 11 bin 500 ABD ve 290 bin Güney Kore askeri katılıyor. Key Resolve tatbikatı ise, simülasyonlarına dayalı bir eğitim uygulaması.

Söz konusu ilk tatbikatlar, Güney Koreli pop müzik grubunun Pyongyang’da gerçekleştirdiği tarihi gösteri ile eş zamanlı olarak gerçekleşti.

Öte yandan Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, 27 Nisan’da sınır köyü Panmunjom’daki Barış Evi’nde Kim Jong-un ile bir zirve gerçekleştirecek. Aynı şekilde ABD Başkanı Donald ’ın da Mayıs ayında Kuzey Kore lideri ile bir araya gelmesi bekleniyor. Bu bağlamda Kim, toplantıların gerçekleşeceği dönem herhangi bir füze veya nükleer deneme yapmama konusunda taahhütte bulundu. Geçtiğimiz hafta Pekin’de Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping ile düzenlenen toplantıda Kuzey Kore lideri Kim, ülkesinin nükleer silahsızlanma konusunu tartışmaya istekli olduğunu dile getirmişti. Kim Jong-un’un Çin ziyareti, babası Kim Jong-il’in 2011 yılında ölmesinden bu yana ilk yurt dışı ziyareti oldu.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın