Kudüs’te yerleşimci şiddetinin önüne geçilemiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Ekim 2018 | 27 Muharrem 1440 Pazar 11:44

Mescid-i Aksa muhafızları dün yaklaşık 50 bin Filistinli vatandaşın katıldığı Cuma Namazı sırasında Mervani Mescidi’nin çatısına gizlenen bir yerleşimciyi yakaladı. Dışarı çıkarılan kapıdaki İsrail işgal güçlerine teslim edildi.

Namaz, tarafından uygulanan yoğun güvenlik önlemleri altında kılındı. İsrail güvenlik güçleri Eski Şehir ve çevresi, Mescid-i Aksa etrafı, ’ün tarihi surlarına bitişik şehir kapıları ve sokaklarda devriye gezdi. İşgal askerleri, namaz için Mescid-i Aksa’ya girişleri sırasında yüzlerce gencin nüfus cüzdanına el koydu.

Cuma Namazı’ndan sonra işgal altındaki Kudüs’ün güneydoğusundaki Han el-Ahmer’de köyün yıkılması kararını ve halkının sürgün edilmesini için Kudüs Caddesi- Eriha’ya doğru yürüyüş başlatıldı. Yerleşim Yerleri ile Mücadele Heyeti Başkanı Velid Assaf açıklamasında şunları söyledi:

“Bizler, 108 gündür mücadelemize ve direnişimize devam ediyoruz. Bu zamana kadar köyün yıkılmasına engel olabildik. Yıkımı ve sürgünü engellemek için mücadelemize devam edeceğiz. Han el-Ahmer ve C Bölgesi’ndeki tüm Filistin topraklarının selameti garantilenene kadar aylar, yıllar geçse de direnişimizi sürdüreceğiz.”

Kadı Muhenned Ebu Rumi, Cuma hutbesinde şu ifadeleri kullandı:

“Kudüs kıblemiz, toprağımız ve mihrabımızdır. Halkımız kanlarını ve değerlilerini feda etmeye hazır. Halkımız hak sahibi. Zafere dair güven ve idareye sahip. Kudüs satılık değildir. Bizim oğullarımızla ve kadınlarımızla hep birlikte söylediğimiz budur. Halkımızın hakları pazarlık ve müzakere konusu olamaz. Yüzyılın Anlaşması’nı savunanlara sesleniyoruz; zafer yalnızca ülkeyi bağımsızlaştırmak ve bayrağını yükseltmek değildir. Kararlılıkla mücadele etmek zaferin ta kendisidir. Kazanan bizleriz. Kendi hayallerimiz ve çocuklarımızın hayallerini resmeden bizleriz. İstediğimiz gibi yaşayacağız. Kutsallarımızı hiç kimseyle paylaşmayı kabul etmeyeceğiz.”

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre İşgal güçleri gözetimindeki İsrailli yerleşimciler, Nablus’un kuzeybatısındaki Sebastia kasabasındaki arkeolojik bölgeye gerçekleştirdi. Zeytin toplayan Filistinlileri bölgeden çıkardılar. Sebastia Belediye Başkanı Muhammed Azım, yerleşimcilerin güvenliğini sağlayan işgal güçlerinin baskına karşı koyan vatandaşlara gaz ve ses bombaları ile ettiğini bildirdi.

Kalkiliyye’de ise dün İsrailli işgal güçlerinin yerleşimleri protesto etmek için Kafr Kaddum köyünde haftalık düzenlene protestoları bastırması sırasında bir genç ve çocuk plastik mermilerle yaralandı. Bölge , 15 yıl önce Kedumim yerleşimcileri lehine kapatılan köy yolunun açılmasını talep ediyor. Yerel kaynaklar, İsrail askerlerinin yürüyüşe katılanlara kauçuk kaplı metal mermilerle ateş açtığını söyledi. Ayrıca ses bombaları ve göz yaşartıcı gazların yoğun bir şekilde kullanıldığını, bunun sonucunda yaralanmalar meydana geldiğini aktardılar.
Köydeki Halk Direniş Koordinatörü Murad Şetivi duruma dair şunları söyledi:

“İşgal ordusu kuvvetlerinden büyük bir grup köye saldırdı. Evlerin çatılarına çıkarak halka kauçuk mermilerle yoğun biçimde ateş açtılar. 13 yaşındaki Halid Şetivi açılan ateş sonucu baldırından yaralandı. görmek üzere hastaneye kaldırıldı. Ayrıca bir genç de elinden yaralandı. Olay yerinde yarasına müdahale edildi. İşgal güçleri ayrıca köy camisinin imamı Abdurrezzak Amir ve oğlu Useyd’i de gözaltına aldı. İsrail güçleri el koydukları imamın aracını askerlerini korumak için kullandı.”


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın