Kudüs Valisi’nin de aralarında bulunduğu 18 Filistinli gözaltında

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Nisan 2019 | 9 Şaban 1440 Pazar 21:03

AA

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Doğu Kudüs’te Kudüs Valisi Adnan Gays’ın da aralarında bulunduğu 5 İsrail güçleri tarafından gözaltına alındı.

geç saatlerde evine düzenlenen baskının ardından gözaltına alınan Gays’ın bölgedeki bir merkezine götürüldüğü belirtildi.

Son olarak 27 Şubat’ta gözaltına alınan Kudüs Valisi aynı gün çıkarıldığı İsrail mahkemesince serbest bırakılmıştı.

BATI ŞERİA’DA 13 GÖZALTI

Öte yandan basınında yer alan habere göre, ’nın çeşitli bölgelerine gece düzenlenen baskınlarda “ eylemlerine karıştıkları” iddiasıyla 13 Filistinli gözaltına alındı.

Batı Şeria’da gözaltına alınan Filistinlilerin sorgulanmak üzere bölgedeki gözaltı merkezine sevk edildiği belirtildi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te sık sık evlere baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te sıradan hale gelen gözaltılar sonrası aralarında ve çocukların da bulunduğu Filistinlilerden bazıları günlerce gözaltı merkezlerinde tutuluyor.

Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 500’e yakını idari tutuklu, 230’u çocuk olmak üzere 5 bin 700 Filistinli bulunuyor.

İsrail “idari tutukluluk” adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, “İsrail’in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde ise hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.