“Körfez krizi direnişi güçsüz bırakmayı hedefliyor”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Haziran 2017 | 21 Ramazan 1438 Cuma 14:18

İslami Hareketi temsilcisi Ebu İmad Rıfai, Hareketi ile Fetih Hareketi yetkilisi Muhammed Dahlan arasında ’nin yönetimi üzerine bir anlaşma gerçekleştiğini ifade etti.

Rıfai’nin ifadesine göre anlaşma kapsamında Gazze’nin iç işlerinin sorumluluğu tamamıyla Hamas’a kalırken Dahlan ise dış siyasi ilişkilerinde etkin bir rol oynayacak.

Yine anlaşma kapsamında, Filistinlilere kolaylıkla giriş-çıkış sağlaması amacıyla sınır kapısının açılması ve sınırı Hamas’ın kontrol etmesine de onay verildi.

Ebu İmadRıfai, bu anlaşmanın Gazze ve arasındaki anlaşmazlığı daha da derinleştireceğini, 1967 sınırları üzerine kurulu bir “Filistin devleti” ümidini tamamıyla bitireceğini ifade etti. Rıfai, krizin çözüme kavuşması için ulusal değerler üzerine kurulu geneli kapsayan bir Filistin anlaşmasının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Ebu İmadRıfai, işgalci İsrail’in yakın bir zamanda Gazze’ye saldırma olasılığının olmadığını da belirtti. Rıfai, İsrail Savunma Bakanı AvigdorLiberman’ın son yaptığı açıklamaların bunun işaretlerini verdiğini ifade etti.

Elektrik krizi Hamas’ın Gazze’deki konumu sarsmayı hedefliyor

İlgilinizi Çekebilir:  Binlerce Filistinli Gazze Şeridi'ne uygulanan yaptırımların kaldırılmasını istedi

Gazze’de yaşanan elektrik krizine değinen Ebu İmadRıfai, elektrik sorunun yanı sıra artan siyasi baskı, direnişi hedef alan maddi , esirlerin maaşlarının kesilmesi, memur maaşlarının azaltılması, Gazze’deki hastanelere yapılan desteğin durdurulması üzerinden Gazze’yi zor duruma düşürmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Rıfai özellikle de elektrik krizinin Hamas’ın Gazze’deki konumu sarsmak hedefiyle oluşturulduğunu beyan etti.

direnişi güçsüz bırakmayı hedefliyor

Körfez krizine de değinen İslami Cihad yetkilisi, krizin direnişi güçsüz bırakmayı hedeflediğini belirtti.

Amerikan Başkanı Donald ’ın Körfez ülkelerine yaptığı ziyaretin ardından bu krizin patlak verdiğine işaret eden Rıfai, amacının Arap ülkelerinin maddi gücüne el koymak ve Arap dünyasına fitne tohumları ekmek olduğunu söyledi.

Filistin davasının Arap dünyasındaki tüm krizlerden uzak tutularak korunması gerektiğine işaret eden Ebu İmad Rifai“İslami Cihad Hareketi daima siyasi diyalogun oluşturulmasından yana” ifadelerini kullandı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın