Klasik bir OHAL uygulaması; algıdan yargıya

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Kasım 2016 | 9 Safer 1438 Çarşamba 16:09

’de kapsamında yapılan uygulamalar artık pes dedirttiriyor.

girişimi sonrasında hükümetin aldığı OHAL (Olağanüstü Hal) kararı sonrasında birçok camia bundan muzdarip olmaya devam ediyor.

İddiaya göre, ’te polisler, nişandan dönen bir aracı durdurdu, araçta bulunan 4 kişinin kılık kıyafetlerinden şüphelendi. Araç ve üzerleri aranan kişilerde suç unsuru bulamayan polis, buna rağmen gözaltına aldı.

Daha sonra kişilerin evlerine baskınlar düzenlendi, baskınlarda el konulan cep telefonları içinde gördükleri video ve resimleri suç unsuru kabul edip gözaltına aldı.

23 Ekim günü gözaltına alınan 4 kişi 12 gün boyunca gözaltında tutuldu. 3 Kasım günü çıkarıldığı mahkeme tarafından 3 kişi hakkında kararı verilirken bir kişi ise adli kontrol şartıyla bırakıldı.

Haklarında DAEŞ’e üye suçlaması bulunan kişiler cezaevine nakledildiler.

Tutuklanan kişilerin yakınları tarafından haber merkezimize gönderilen bilgide şöyle denildi.

“23 Ekim gecesi Bitlis’ten dönerken gözaltına alınan 4 yakınımız, 12 gün gözaltında tutuldu. Gözaltındayken ailelerine herhangi bir bilgi verilmedi. 12 günden sonra mahkemeye ancak çıkabildiler. 3 Kasım gece çıkarıldıkları mahkemece 3 kişi tutuklandı biri ise adlı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Herhangi bir örgütle bağlantısı olmayan bu kişiler, asparagas haberler ile de hedef haline getirildiler. Bölgede İslami kimliğe sahip bu kişilerin, bu şekilde itibarsızlaştırılmasının kimlere yaradığı ortadadır.

Hukukun magazinleştiği, vicdanların yalan ve iftirayla karatıldığı bir anlayış bizleri oldukça yaralamaktadır. Haklarında herhangi somut bir delil bulunmayan bu kişilerin, ev baskınlarıyla bilgi toplanmaya çalışılmıştır. Evlerinde bile herhangi bir delile rastlanılmayan kişiler hakkında, varsayımlarla deliller üretilmiştir. Varsayımlarla yapılan deliller sonucunda bu kişiler tutuklanmış ve cezaevine konulmuştur. Hukuk bu şekilde uygulanmaz, bu kişilerin suçsuz oldukları bile bile mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu olayı kınıyor ve yapılan bu yanlışın bir an önce düzeltilmesini bekliyoruz.”

İlgilinizi Çekebilir:  ABD sınırında yaklaşık 2 bin çocuk ailesinden ayrı düştü

Konuyla ilgili bilgi aldığımız sanıkların avukatı Hüseyin Kurşun ise şunları dedi;

“Müvekkiller bir arkadaşlarının nişan merasiminden döndükleri sırada, sakal ve giyim kuşamlarından dolayı şüphe üzerine Emniyet yetkilileri tarafından araçları durdurularak araçları ve üstleri aranmıştır. Gözaltını gerektirir bir suç şüphesi olmadığı halde cep telefonlarına el konularak içeriğinde yapılan incelemede bazı müvekkillerin internette herkesin indirebileceği savaşına ait görüntülerin tespit edilmesi üzerine alalacele düzenlenen fezleke ile savcılığa çıkartılmışlardır. Nihayetinde tamamen OHAL şartlarının hakim olduğu bir atmosferde delilsiz ve mesnetsiz gerekçelerle tutuklanmışlardır.”

Benzer olay Gaziantep’te yaşanmıştı

Benzer uygulama daha önce Gaziantep havalanında yaşanmıştı, 4 hafız genç kılık kıyafetlerinden dolayı gözaltına alnıp tutuklanmıştı. Bu kişiler halen cezaevinde tutuklu bulunuyor.

İstanbul’dan Gaziantep’e yolculuk yapan 5 hafız genç, sırf kılık kıyafetleri sebebiyle gözaltına alınıp tutuklanmıştı. 4 hafız yakınlarının iddiasına göre, İstanbul dönüşü Gaziantep havaalanından sırf kılık kıyafetleri yüzünden gözaltın alınmış, 10 gün sonra avukat çağırılmadan alelacele ifadeleri alınıp mahkemeye sevk edildi, mahkeme de aynı aceleyle delillerin toplanıp tutuklu yargılanmasına karar verdiğini iddia etmişti.

Medyatimes

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın