Kimyasal silah kullanıyorlar!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Mart 2017 | 6 Cemaziyelahir 1438 Pazar 21:00

, ’da aralarında kadın ve çocukların da olduğu 12 kişinin kimyasal silaha maruz kaldıkları şüphesiyle tedavi altına alındığını açıkladı. Kızılhaç da Cuma günü 5 çocuk ve 2 kadının kimyasal maddelere maruz kaldıkları için tedavi gördüğünü duyurdu.

’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü, Çarşamba günü Musul’da aralarında kadın ve çocukların da olduğu 12 kişinin kimyasal silaha maruz kaldıkları şüphesiyle tedavi altına alındığını açıkladı. Kızılhaç da Cuma günü 5 çocuk 2 kadının kimyasal maddelere maruz kaldıkları için tedavi gördüğünü duyurdu. Saldırının nerede olduğuna ya da kim tarafından gerçekleştirildiğine dair bilgi verilmedi. BM’nin ülkedeki insani yardım koordinatörü “Saldırının hedefi kim olursa olsun bu bir savaş suçudur” dedi.

Yaralılar Bölgesel Yönetimi’nin başkanti Erbil’de tedavi aldında ve dördünde kimyasal saldırıya uğradıklarını gösteren kabarcıklara ve bulgular var.

Kılılhaç konuyla ilgili yaptığı bildiride bu kişilerde kabarcıklar, gözlerde kızarıklık, deri tahrişi görüldüklerini, kustuklarını ve sürekli öksürdüklerini açıkladı.

’taki BM İnsani Yardım Koordinatörü Lise Grande bir soruşturma başlatılması çağrısında bulundu ve “Kimyasal silahların kullanıldığı iddiası teyit ediliyorsa, saldırının hedefleri veya kurbanları kim olursa olsun, bu durum uluslararası hukukun ciddi bir şekilde ihlali ve bir savaş suçudur. Bu korkunç bir şey” dedi.

Saldırıda çocukları yaralanan İhlas Mişal şunları anlattı:

“Geçen Çarşamba akşamı saat 4’te çocuklarım bir odada oturuyordu. Ben de avludaysım. Eve düşen bir roket yağlıbir şey yayarak patladı. Küçük çocuğum beşikta uyuyordu ve o kadar karanlıktı ki sonra hiçbir şey göremedim. Bütün çocuklarım yaralandı. Bir çocuuğum başından yaralandı. Kızımın bacakları yandı. Benim de ellerim ve yüzüm yanmış”

Fetih Medya
[Fotoğraf: Reuters] Fetih Medya
[Fotoğraf: Reuters] Fetih Medya
[Fotoğraf: Reuters]

Kaynak: Reuters

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın