Kimyasal Hadım nedir? Kimlere ve nasıl uygulanacak? Yasa çıkıyor

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Nisan 2018 | 24 Recep 1439 Salı 07:37

Yardımcısı Recep Akdağ tarafından gerçekleştirilerek Türk Ceza Kanunu (TCK)’ya giren Kimyasal Hadım nedir? Çocuk istismarı vakalarının giderek artış göstermesi sonucunda Türkiye gündeminin merkezine yerleşen Kimyasal Hadım kimlere ve nasıl uygulanacak? İşte, diğer adıyla Kastrasyon hakkında detaylı bilgiler!

Son zamanlarda sayıları peş peşe artan ve önüne geçilemez hale gelmeye başlayan çocuk istismarı vakaları konusuna ilişkin kanadında acil bir şekilde düğmeye basıldı. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, çocuk istismarı vakalarını önleyebilmek ve bu doğrultuda etkili bir çözüm getirebilmek adına Çocuk İstismarı Tasarısı’nı sundu. Çocuk İstismarı Tasarısı’na göre; Kastrasyon, halk diliyle Kimyasal Hadım’ın geldiğinin özellikle altı çizilerek, çocuklara ve öldürme suçunun cezası 50 yıl hapis olarak vurgulandı. Peki, çocuk istismarını engelleyebilmek için hükümet tarafından ciddi derecede ağırlaştırmalar getirilen ve tamamen caydırıcı bir yöntem olan Kimyasal Hadım (Kastrasyon) nedir? Çocuklara cinsel saldırı suçu işlendiği takdirde gerçekleştirilecek ve suçu işleyen mahkumlara belirli aralıklarla ilaç verilecek Kimyasal Hadım kimlere ve nasıl uygulanacak? İşte, Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) en ağır cezayı çocuk istismarı suçunu işleyenlere verilecek Kimyasal Hadım, diğer adıyla Kastrasyon konusuna ilişkin tarafından merak edilen ve sorgulanan tüm ayrıntılar…

Ki̇myasal hadım (kastrasyon) nedi̇r? ki̇mlere ve nasıl uygulanacak?

Her iki yumurtalık ya da testislerin çıkarılması sonucunda testesteron ve östrogen isimli hormonların salgısını durdurma işlemi Kimyasal Hadım (Kastrasyon) olarak tanımlanmaktadır. Kastrasyon, halk diliyle Kimyasal Hadım işlemi; çocuk istismarı suçu işleyen mahkumlara, herhangi bir cerrahi yapılmaksızın ilaç tedavisi yöntemiyle cinsel faaliyetlerini sona erdirme işlemidir. Kısaca, cinsel saldırı suçuna karışan herhangi bir kimsenin cinsel dürtülerini azaltıcı ilaçların belirli aralıklarla verilmesi ya da iğne yapılması hedeflenmektedir. Böylece Kimyasal Hadım (Kastrasyon) yöntemi uygulanarak; mahkumlarda testesteron hormonunun seviyesinin azalması ve cinsel arzunun ortadan kalkması sonucu görülmektedir.

kimyasal hadım

Kastrasyon, eskiden beri kullanılan bir yöntem olarak tarihte ilk defa cinsel suçlara karşı hapishane veya idam kararına alternatif bir çözüm olarak uygulanmaya başlanmıştır. Öte yandan Kastrasyon, kölelik devirlerinde, köle kullanan ülkeler, melez çocukların meydana gelip kendi ırklarını bozmasını önlemek maksadıyla kastrasyon yöntemine başvururlar ve bu kişileri kısırlaştırırlardı. Tarihin çeşitli dönemlerinde, özellikle Ortadoğu ülkelerinde kastrasyon uygulamasına gidilirdi.

kasttasyon

Ki̇myasal hadım ve di̇ğer hadım arasındaki̇ farklar nelerdi̇r?

Kimyasal Hadım yönteminin diğer hadım yöntemlerinden farkı, penis ve testisler kesilmemektedir. Diğer hadım yöntemlerinin aksine, ilaç tedavisi uygulanarak testesteron seviyesinin indirilmesi amaçlanmaktadır. Gerçek hadımda ise bunun tam tersi, geri dönüşü olmayan bir yöntem olarak penis ve testislerin kesilmesidir.

 

Hangi̇ ülkeler ki̇myasal hadım (kastrasyon) kullandı?

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ tarafından açıklama gerçekleştirilerek Türk Ceza Kanunu (TCK)’ya giren Kimyasal Hadım; ABD, Kaliforniya, Birleşik Krallık, Polonya, , Güney , Endonezya, Moldova, , Endonezya, Arjantin, Avustralya, İsrail, Güney Kore tarafından pek çok cinsel istismar vakalarına karşı Kimyasal Hadım (Kastrasyon) uygulandı.

kimyasal hadım

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın