Kimyasal Hadım nedir, kimlere uygulanacak? Kastrasyon nasıl yapılacak?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Temmuz 2018 | 18 Şevval 1439 Pazartesi 11:40

Son zamanlarda sayıları giderek artan çocuk cinsel istismar vakalarının ardından gündeme tekrardan gelen Kimyasal Hadım nedir, kimlere uygulanacak? Dünyanın çeşitli ülkelerinde cinsel istismar işleyen mahkumlara uygulanan Kastrasyon nasıl yapılacak? Caydırıcı bir yöntem olan Kimyasal Hadım hakkında tüm bilgiler…

Son zamanlarda çocuklar üzerinde işlenen cinsel saldırı suçlarının önüne geçilemez bir hal almasının ardından Kimyasal Hadım veya diğer adıyla Kastrasyon uygulaması yeniden gündemin merkezine yerleşti. Tüm Türkiyeyi derin bir yasa boğan Eylül’ün minicik canına acı bir şekilde kıyılması sonrasında konuya ilişkin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından Kimyasal Hadım (Kastrasyon) hakkında önemli açıklamalar gerçekleştirildi. Beklir Bozdağ’ın ile paylaştığı açıklamaları doğrultusunda, Kimyasal Hadım uygulamasını tüm yönleriyle dönemde devreye sokulacağı şeklinde ifadelere yer verildi. Peki, gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlayan çocuk istismarı vakalarını engelleyebilmek için ülkemizde de hayata geçirilmesi düşünülen Kimyasal Hadım nedir, kimlere uygulanacak? Belirli aralıklarla ilaç verilerek cinsel saldırganlara, tecavüzcülere ve pedofillere uygulanması planlanan Kastrasyon nasıl yapılacak?

Ki̇myasal hadım nediır? kastrasyon ki̇mlere uygulanacak?

Her iki yumurtalık ya da testislerin çıkarılması sonucunda testesteron ve östrogen isimli hormonların salgısını durdurma işlemi Kimyasal Hadım (Kastrasyon) olarak tanımlanmaktadır. Cinsel saldırı suçuna karışan herhangi bir kimsenin cinsel dürtülerini azaltıcı ilaçların belirli aralıklarla verilmesi ya da iğne yapılması hedeflenmektedir. Kastrasyon, halk diliyle Kimyasal Hadım işlemi; çocuk istismarı suçu işleyen mahkumlara, herhangi bir cerrahi yapılmaksızın ilaç tedavisi yöntemiyle cinsel faaliyetlerini sona erdirme işlemidir. Kısaca, Böylece Kimyasal Hadım (Kastrasyon) yöntemi uygulanarak; mahkumlarda testesteron hormonunun seviyesinin azalması ve cinsel arzunun ortadan kalkması sonucu görülmektedir.

Fetih Medya

Ki̇myasal hadım ve di̇ğer hadım arasındaki̇ farklar nelerdi̇r?

Kimyasal Hadım yönteminin diğer hadım yöntemlerinden farkı, penis ve testisler kesilmemektedir. Diğer hadım yöntemlerinin aksine, ilaç tedavisi uygulanarak testesteron seviyesinin indirilmesi amaçlanmaktadır. Gerçek hadımda ise bunun tam tersi, geri dönüşü olmayan bir yöntem olarak penis ve testislerin kesilmesidir.

Fetih Medya

Kastrasyon i̇lk ne zaman uygulanmaya başlandı?

Kastrasyon, eskiden beri kullanılan bir yöntem olarak tarihte ilk defa cinsel suçlara karşı hapishane veya idam kararına alternatif bir çözüm olarak uygulanmaya başlanmıştır. Öte yandan Kastrasyon, kölelik devirlerinde, köle kullanan ülkeler, melez çocukların meydana gelip kendi ırklarını bozmasını önlemek maksadıyla kastrasyon yöntemine başvururlar ve bu kişileri kısırlaştırırlardı. Tarihin çeşitli dönemlerinde, özellikle ülkelerinde kastrasyon uygulamasına gidilirdi.

Fetih Medya

Ki̇myasal hadım (kastrasyon) hangi̇ ülkelerde uygulanıyor?

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ tarafından açıklama gerçekleştirilerek Türk Kanunu (TCK)’ya giren Kimyasal Hadım; , Kaliforniya, Birleşik Krallık, Polonya, Rusya, , Endonezya, Moldova, Estonya, Endonezya, Arjantin, Avustralya, İsrail, tarafından pek çok cinsel istismar vakalarına karşı Kimyasal Hadım (Kastrasyon) uygulandı.

Portekiz, Polonya, İngiltere, Moldova, Estonya ve Makedonya’da çocuk tacizi vakalarında kimyasal hadım cezası uygulanıyor.

’da da çocuk istismarı vakalarında kimyasal hadım uygulanırken, Rusya’da 14 yaşından küçük çocuklara karşı işlenen cinsel suçlarda yine aynı yöntem kullanılıyor.

ABD’de ise Kaliforniya başta olmak üzere sekiz eyalette kimyasal hadım, idam cezası yerine uygulanıyor. Suçun mahiyeti ve uygulanışına göre eyaletlerde farklılık bulunuyor. Ancak ülkedeki insan hakları örgütleri bu uygulamaya tepki gösteriyor.

‘ciddi hastalıklı’ vakalarda hadım işlemine karar verebiliyor.

Arjantin kanunlarına göre Mendoza bölgesinde kendi isteği ile kimyasal hadım olan mahkûmlara ceza indirimi yapılıyor.

Fetih Medya

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın