Kim Jong Un’dan yeni ‘ultramodern silah’!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Kasım 2018 | 8 Rebiülevvel 1440 Cuma 16:07

Kuzey Kore devlet medyası, Pyonyong yönetiminin ‘ geliştirilmiş ultra modern’ bir silahı Kim Jong-un’un denetiminde test ettiğini duyurdu.

Test sahasını ziyaret eden Kim Jong Un tarafından yapılan açıklamada, “Bugünkü sonuç, partinin savunma bilimi ve teknolojisine odaklanmasının ispatıdır. Bütün bölgede hızla büyüyen savunma yeteneklerimizin bir başka görüntüsüdür ve ordumuzun muharebe yeteneklerini güçlendirme konusunda çığır açan bir değişimdir” ifadelerini kullandı.

Devlet ajansı KCNA, Kim’in ‘taktiksel bir silahın gücünü’ gözlemlediğini belirtirken, testin başarılı geçtiğini ve yeni silahın Kuzey Kore’yi ‘çelik duvar’ gibi koruyabileceğini öne sürdü.

Medyaya servis edilen tek kare fotoğrafta silahın görüntüsü yer almadı.

Kuzey Kore’nin ‘yeni taktiksel silahı’ ile ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Başkan ve Başkan Kim tarafından verilen sözlerin tutulacağından eminiz” ifadeleri kullanıldı.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Kim Jong-un 12 Haziran’da Singapur’da bir araya gelmiş, zirvenin ardından iki KuzeyKore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya varmıştı.
Son dönemde arasında nükleer silahsızlanmaya ilişkin durma noktasına gelirken, son olarak Pyonyang yönetimi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile üst düzey bir Kuzey Koreli yetkili arasında geçen hafta yapılması planlanan görüşmeyi iptal etmişti.

Kuzey Kore ay başında da “ABD ülkeye yönelik yaptırımları kaldırmazsa nükleer cephaneliğini güçlendirmeyi hedefleyen devlet politikasını yeniden canlandırabileceği” uyarısında bulunmuştu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence 33. Ülkeleri Birliği (ASEAN) Zirvesi sırasında ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Korelideri Kim Jong-un arasındaki ikinci zirvenin 2019 başında yapılabileceğini açıklamıştı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın