Keşmir’de katledilen küçük kız için adalet çağrısı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Nisan 2018 | 30 Recep 1439 Pazartesi 07:07

Hindistan'ın Cammu bölgesindeki Kathua'da Ocak ayında Hindular tarafından günlerce tecavüze uğradıktan sonra cesedi ormanda bulunan Asifa Bano'nun katillerinin, öertbas girişimleri ardından tutuklanmasından sonra hala önüne çıkarılmamasına tepkiler büyüyor.

AA'nın haberine göre, katil ve tecavüz zanlıları arasında kızın kaybolduğu süreçte bulunması için görevlendirilen yetkililer ve emekli hükümet görevlilerinin de olduğu belirtiliyor.

Hükümet, 10 Ocak'ta kaybolan ve 17 Ocak'ta cesedi bulunan Asifa'nın ölümüyle ilgili tutuklanan 8 kişi hakkında hala bir karara varılmaması nedeniyle eleştiriliyor. Asifa'ya tecavüz eden ve vahşice öldürenlerin bir an önce yargılanmasını isteyenler ve sosyal medya üzerinden başlattıkları girişimlerle adalet taleplerine destek bulmak için imza kampanyalarına başladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Güney Asya Direktörü Meenakşi Ganguly, AA muhabirine yaptığı açıklamada faillerin siyasi olarak korunduğunu savundu.Ganguly, hükümet son yıllarda cinsel şiddet içeren suçların cezalarını ciddi şekilde artırsa da uygulamada büyük boşluklar bulunduğunu ifade etti.

Muhalefetteki Hindistan Milli Kongresi (INC) Başkanı Rahul Gandhi, Twitter'da paylaştığı mesajda, Hindistan'ın kızlarına karşı işleyenlerin ne zaman adalet karşısına çıkacağını merak ettiğini yazdı.

INC Sözcüsü Abhishek Singvi de Narendra Modi'ye, Asifa olayının aydınlatılmasında çok az çaba göstermek ve çok geç hareket etmek eleştirilerini yöneltti. Singvi, her şeye rağmen Modi'nin adaleti sağlamak için somut adımlar atacağına inandıklarını vurguladı.

ve çocuk hakları savunucusu Rolly Shivhare, sıradan vatandaşlar için adalet sağlanamadığını söyledi. Shivhare, hükümetin Asifa'nin ailesinin ve tanıkların güvenliğini sağlaması gerektiğine, aksi takdirde suçluların adalet karşısına çıkarılmasının zorlaşacağına işaret etti.

Çok sayıda Bollywood oyuncusu da sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımlarda 8 yaşındaki bir çocuğa tecavüz edenlerin cezasız kaldığı Hindistan'da yaşamaktan ve milliyetlerinden utandıklarını vurgulayarak, adalet talep etti. Bazı oyuncular, suçluların idam edilmesini istedi.

– Özel mahkeme talebi

Hindistanlı Hukuk Kurulu (AIMPLB) üyesi Arif Mesud, hükümetin bu davayı hızla karara varacak bir mahkeme kurarak adaleti bir an önce sağlaması gerektiğini söyledi.

Başbakanı Mehbooba Mufti, eyalet Yüksek Mahkemesinden Asifa'yı tecavüz edip öldürenlerin yargılanacağını özel bir mahkeme kurulmasını istedi.

– Şüpheliler lehine protestolar

Başbakan Modi, olayın patlak vermesinden günler sonra ilk defa konuyla ilgili açıklama yaptı. Modi, dün Yeni Delhi'de düzenlenen bir etkinlikte, hiçbir suçun cezasız kalmayacağını, adaletin sağlanacağını söyledi.

Şüphelilerin tutuklanması ise BJP parti üyeleri tarafından protesto edilmişti. Hindu milliyetçisi sağcı bir grup avukat, polisin iddianameyi mahkemeye sunmasını engellemeye çalışırken, BJP üyesi 2 Eyalet Bakanı tecavüzle suçlanan kişilerin lehine bir gösteriye katıldı. Bakanlar daha sonra görevlerinden istifa etti.

– Peki ne olmuştu?

Yerel basındaki haberlere göre, Kathua ilçesine bağlı Rasana köyünde yaşayan 8 yaşında Asifa, 10 Ocak günü ormana ailesine ait atları almaya gitti ancak geri dönmedi. Himalayalar'da yaşayan göçmen Müslüman topluluk Gujjar'ların üyesi olan ailesi ve komşuları tüm çabalarına rağmen kızı bulamadı.

Asifa'nın ailesi, 12 Ocak'ta polise başvurdu ancak Hint polisi olayla ilgilenmedi.Yıllardır, bölgedeki Hindu çoğunluk tarafından ezilen ve yerlerinden edilmek istenen Gujjarlar, polisin ilgisiz tavrını protesto amacıyla düzenledi.

Küçük Asifa'nın cesedi 17 Ocak'ta bulundu, annesinin ifadesine göre Asifa işkence görmüş, bacakları kırılmıştı, kollarında ve parmaklarında çürüme izleri vardı, tırnakları siyaha dönmüştü.

Asifa'nın cesedini, satın aldıkları ve daha önce ölülerini gömdükleri alana gömmek isteyen Gujjarlar, sağcı Hinduların tehditleri üzerine küçük kızın cesedini 11 kilometre uzaktaki başka bir köye götürdü.

Cesedin bulunmasından 6 gün sonra 23 Ocak'ta, Cammu Keşmir Eyalet Başbakanı Mehbooba Mufti, olaya dair büroda soruşturma açılmasını istedi.

Olayla ilgili 8 kişiyi tutuklayan dedektifler, Asina'nın yerel bir Hindu tapınağında günlerce tutulduğunu ve bilincinin kapalı kalması için sürekli sakinleştirici verildiğini bildirdi.

Savcı iddianamesinde, Asifa'nın defalarca tecavüze uğradığı, işkence gördüğü, en sonunda boğularak öldürüldüğü ve öldükten sonra kafasına taşla vurulduğu ifadeleri yer aldı.

İddianamede ayrıca 60 yaşındaki emekli hükümet yetkilisi Sanji Ram'ın, Surender Verma, Anand Dutta ve Tilak Raj adlı kişiler ve Asifa'yı bulmakla görevlendirilen iki memurdan biri olan Deepak Khajuria'nın yardımlarıyla suçu planladığı belirtildi. İddianamede Ram'ın oğlu Vishal, yeğeni ve diğer iki genç de tecavüz ve cinayetle suçlandı.

Dedektifler ise Khajuria ve arama çalışmalarına katılan diğer polis memurlarının, ceset adli tıp laboratuvarına gönderilmeden önce Asifa'nın kanlı ve çamurlu elbiselerini yıkadıklarını öne sürdü.

Suçu işleyenlerin gerekçelerinden birinin, Gujjarları korkutarak Cammu Keşmir'i terk etmelerini sağlamak olduğu düşünülüyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın