Kerry’nin DAEŞ itirafı basına sızdı!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Ocak 2017 | 9 Rebiülahir 1438 Cumartesi 23:44

Organizasyonların hassas belgelerini yayınlayan ’in dün tamamını ifşa ettiği kayıtta, Kerry ile ve bazı batılı diplomatların, ’deki Misyonu’nda yaptıkları toplantının 37 dakikalık görüşmesi yer alıyor. Bakan Kerry’nin bu toplantıda, ’ye askeri müdahale için Başkan Barack Obama’yı ikna etmeye çalıştığını ancak başarısız olduğunu söylediği iddia ediliyor.

ABD YÖNETİMİ ESAD’I MÜZAKEREYE ZORLAMAK İÇİN ’İN BÜYÜYÜP GÜÇLENMESİNİ İZLEMİŞ

Kerry,  DAEŞ’İn büyüyüp güçlenmesini uzaktan izlediklerini, bunu da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı müzakereye zorlamak için yaptıklarını söylüyor. WND haber sitesinde ise Kerry’nin, “ABD’nin, Esad’ın ’dan yardım talep edebileceğini tahmin edemediklerini de açıklayan Kerry’nin ‘Biliyorduk ki bu giderek büyüyordu ve biz seyirci kalıyorduk. DAEŞ güçlendikçe Esad tehdit altında olur sandık. Ancak o bizimle müzakere etmek yerine ile anlaşmayı tercih etti” sözlerini kullandığı iddiasına yer verildi.

İlgilinizi Çekebilir:  ABD'de California'yı bölme referandumu

Kerry, Suriye rejimine yönelik askeri müdahalenin neden yapılamadığını ise şöyle açıkladı:

“Suriye’de güç kullanılması lehine konuştum. Bunu savundum. Kalkıp (kimyasal) silahlar yüzünden ’e saldıracağımızı duyuran benim. Sonrasında ise olaylar başka bir sürece doğru evrildi. Ama sonuç itibarıyla, Kongre, bunu oya sunmayı dahi reddetti. Tony Blair, parlamentoya gitti ve oylamayı kaybetti.”

Kerry, görevin sona ermesi sebebiyle düzenlediği basına veda toplantısında da 2013’te yapılması düşünülen bu müdahaleyle ilgili, “İngiltere parlamentosunun hayır oyu yüzünden iş yürümedi, yoksa Obama Suriye’de güç kullanmaya kararlıydı” diyerek kendilerini aklamaya çalıştı.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın